The Beatles’ın Kısa Hikayesi:

The Beatles üyeleri; bas-gitar, piyano ve vokalde Paul McCartney, elektrogitar ve vokalde George Harrison, vokal ve gitarda John Lennon ve bateri ve vokalde Ringo Starr ile birlikte 1960’da kuruldu, ilk albümleri ‘Please Please Me’ ve  ‘With The Beatles’ı 1963’de yayımladılar. Büyük başarı gören ilk albümleri sonrası albüm kayıtlarına 1969’a kadar son hız devam eden The Beatles son stüdyo albümleri ‘Let It Be’yi 1970’de yayımladı.

The Beatles 1966’da konser vermeyi bırakıp bütünüyle bir stüdyo grubu olmaya karar vermiştir. Bu kararından sonra Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, Magical Mystery Tour, The Beatles (White Album), Yellow Submarine, Abbey Road ve içerisinde çatı konserinden kayıtlarının da geçtiği grubun ayrılmasından sonra yayımlanan son albüm Let It Be’yi yayımladı. Son konserlerini ise 1969’da Apple Stüdyolarının çatısında (Rooftop Concert) vermiştir.

Grup üyeleri John Lennon (1965), George Harrison (1986), Paul McCartney (1997) ve Ringo Starr (2018) İngiliz kraliyet ailesince müzik sanatına katkılarından dolayı ‘Sir’ ilan edilmiştir. Dünyada bu başarıya erişen tek grup The Beatles’dır.

The Beatles’ın 24 Grammy adaylığı ve 8 Grammy ödülü vardır. Bu konuda daha geniş bilgi için https://www.grammy.com/grammys/artists/beatles adresini ziyaret edebilirsiniz.

The Beatles aynı zamanda 6 film de yayımlamıştır bunlar sırasıyla ‘A Hard Day’s Night’ (1964), ‘Help! ‘(1965), ‘Magical Mystery Tour‘(1967), ‘Let It Be ‘(1970) ve ‘The Beatles: Eight Days A Week (The Touring Years)’ [2016]’dır. Bunların yanında 7 farklı belgesel de yayımladılar.

Dağılmaları ise 1970 yılına denk gelmektedir, grup içinde John Lennon ve eşi Yoko Ono’nun ilişkisi grubu kötü etkilemiş kayıtları geciktirmiş ve grup içi münakaşalara neden olmuştur üyelerden Paul McCartney ve John Lennon, Lennon’ın ölümüne yakın bir süreye kadar görüşmemişler birbirlerine hakaret eden şarkılar dahi yazmışlardır.

John Lennon, McCartney’nin yazdığı şarkılardan hiç birini beğenmediğini ve sadece ‘Here, There and Eveywhere’i dinlenebilir bulduğunu belirtecek kadar ileri gitmiştir.

Bu şarkılara örnek vermek gerekirse John Lennon – How Do You Sleep? ve Paul McCartney, Linda McCartney – Too Many People örnek verilebilir.

The Beatles dağıldıktan sonra John Lennon, George Harrison ve Ringo Starr solo projelerine devam ederken Paul McCartney solo projesinin yanında Wings adlı grubuyla da devam etmiştir.

Grubun solo gitaristi ve ‘Here Comes The Sun’ ve ‘While My Guitar Gently Weeps’ gibi grubun baş yapıtlarından bazılarının yazarı George Harrison 2001’de akciğer kanserinden, Paul McCartney ile birlikte grubun şarkıların çoğunluğunu yazan John Lennon 1980’de bir hayranının silahlı saldırısı sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir. Paul McCartney ve Ringo Starr hala hayatta ve müzik kariyerlerine devam etmektedirler.

Grubun ve üyelerin Spotify sayfalarına aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:

The Beatles:

https://open.spotify.com/artist/3WrFJ7ztbogyGnTHbHJFl2?si=afoUDy32TVyz8GJ0T17wgQ

Paul McCartney:

George Harrison:

John Lennon:

Ringo Starr:

11 thoughts on “The Beatles’ın Kısa Hikayesi:

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: