Led Zeppelin’in Kısa Hikayesi

Led Zeppelin üyeleri gitarda Jimmy Page, vokalde Robert Plant, bas-gitar ve piyanoda John Paul Jones ve bateride John Bonham ile birlikte 1968’de kuruldu. Jimmy Page’in eski grubu The Yardbirds’ün dağılması sonucu bir super-group peşine düşen Page eski dostu ve dönemin en iyi stüdyo artistlerinden kabul edilen genç multi-enstrümantalist John Paul Jones, sesiyle büyülyen Robert Plant ve aykırı, sert ve dolu vuruşlarıyla kendisini etkisi altına alan John Bonham’ı buldu.

Grup ilk olarak The New Yardbirds ismini tercih etti lakin gözden düşürücü bir isim olması ve telif hakları nedeniyle grubun menajerinin önerisiyle Lead Zeppelin ve daha sonra Led Zeppelin olarak son halini aldı.

ilk büyük konserlerini bir Danimarka radyo programında sesli ve görüntülü olarak verdiler konser ilk albümden parçalar olan ‘Dazed and Confused’, ‘Communication Breakdown’ ‘Babe, I’m Gonna Leave You’ ve ‘How Many More Times’ı içeriyor.

Konserin video kaydı için:

https://www.youtube.com/watch?v=k-WSbMW7BPc

Grup ilk albümleri Led Zeppelin’i 1969’da yayımladı birçok cover içeren eser ‘Good Times Bad Times’ ile birlikte bizi Led Zeppelin ‘sound’ı ile tanıştıran ilk eser. Led Zeppelin’in elde ettiği başarının ardından göreceli olarak devasa bir başarıdan sonra grup hala turnedeyken Led Zeppelin 2’nin kayıtlarına başlar, daha satışa çıkmadan altın plak alan ilk albüm olarak da tarihe geçen albüm ‘Whole Lotta Love’, ‘Heartbreaker’ ve John Bonham spesiyali ‘Moby Dick’ ile birlikte zirveye yerleşir.

Led Zeppelin bu büyük başarıların ardından hız kesmeden konserlere devam ederken aynı zamanda Led Zeppelin 3’ün de kayıtlarına devam etmektedir ancak Led Zeppelin 3 büyük bir eleştiri odağı olacaktır. Eleştirmenler tarafından kapağı çok eleştirilir ve bir rezalet olarak nitelendirilir. Bununla da kalmayıp Led Zeppelin’in sonunun geldiğini söyleyen eleştirmenler bile türemektedir.

Bu duruma çok sinirlenen grup bir sonraki albüm çalışmasını isimsiz yayınlar ve kapağına Led Zeppelin bile yazmaz bunu yerine 4 semboller yetinirler bu yüzden bu albümün 3 genel geçer adı vardır(Untitled, Led Zeppelin 4 ve Four Symbols). Nam-ı değer Led Zeppelin 4 bir başyapıt olacaktır. ‘Stairway To Heaven’, ‘Rock and Roll’, ‘Black Dog’ ve bir diğer John Bonham spesiyali ‘When The Leeve Breaks’ ile birlikte isimsiz ve sanatçısız yayınlanan albüm bütün eleştiri ve anlaşmazlıklara rağmen zirveye yerleşti ve Led Zeppelin’in en çok satan albümlerinden biri oldu.

Led Zeppelin kıyasla başarısız bir albüm olan ‘Houses of the Holy’den sonra Kashmir, In My Time Of Dying gibi başyapıtlarla ‘Physical Graffiti (1975)’yi yayınlar. Bu iki albümden sonra eşi ve çocuklarıyla çıktığı tatilde geçirdiği ağır tarafik kazasında yaralanıp tekerlekli sandalyeye düşen Robert Plant, ağır uyuşturucu kullanımıyla bitap düşmüş ayakta durmak için yardıma ihtiyaç duyan Jimmy Page, grubun kıyasla uslu çocuğu John Paul Jones ve alkolün etkisine düşen ağır içici John Bonham bu zorlu dönemde Robert Plant’in tekerlekli sandalye ve yatakta geçirdiği uzun dönemi ilhamla geçirmesiyle birlikte 1976’da yeni albümleri ‘Presence’ı yayınladılar. ‘Achilles Last Stand’, ‘Nobody’s Fault But Mine’, ‘For Your Life’ ve blues klasiği ‘Tea For One’ ile birlikte büyük bir başarı yakalayan grup gözden düşme korkusuyla bir de canlı albüm olan ‘The Song Remains The Same’i aynı yıl yayınlar.

Grubun dağılmadan önceki son albümü ‘In Through The Outdoor’ 1979’da çıkar John Paul Jones’un büyük emeğini taşıyan albüm Jimmy Page ve John Bonham tarafından dönemin yeni türü olan Grunge’a  geçiş veya bir deneme çalışması olmuştur.

Grubun bateristi John Bonham yeni albüm çalışmaları esnasında kahvaltıda günlük rutini olan bir barda içtiği votkayı abartarak 40 shot içtikten sonra bir de şişe satın alıp çalışmalara gelir, ancak bu grup için alışıldık bir durumdur. Çalışmayı tamamlayamayan John Bonham yatağına yatılır ve ertesi sabah aşırı alkolden uykusunda kusar ve kendi kusmuğunda boğularak trajik bir şekilde hayata veda eder.

Bu trajik ölümden sonra grubun dağılmasına karar verilir ve grubun eski çalışmalarından bir derleme ile birlikte John Bonham’ın bir canlı performansı olan ‘Bonzo’s Montreux’yü ve 1970 turnesinde açılış şarkısı olarak kullanılan ‘We’re Gonna Grove’u içeren ‘Coda’ 1982’de yayımlanır.

Beraberken Grammy ödülü bulunmayan grup son Grammy ödülünü 2007’de bateride John Bonham’ın oğlunun bulunduğu bugüne kadarki son konserleri olan O2 Arena ya da nam-ı değer Celebration Day’de sergiledikleri ‘Kashmir’ performansıyla kazanmıştır. Aynı zamanda grup yaşam boyu başarı ödülüne de layık görülmüştür. Daha çok grammy ödülü bilgisi için: https://www.grammy.com/grammys/artists/led-zeppelin

Grubun dağılmasından sonra sanatçılar solo olarak kariyerlerine devam ettiler. Aşağıdaki linklerden grubun ve üyelerin Spotify linklerine erişebilirsiniz.

Led Zeppelin:

John Paul Jones:

Robert Plant:

Jimmy Page:

10 thoughts on “Led Zeppelin’in Kısa Hikayesi

  1. Kaliteli bir yazının yanında , sanatçıların en çok çalınan parçalarını da hazırlamanız çok hoş bir düşünce olmuş 👌🏼

    Liked by 1 person

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: