Ünlü Elektro-gitar modelleri:

Rock ve blues türleri için kaliteli ve çokça tercih edilen elektrogitar modellerini sizin için marka marka sıralamaya çalıştım keyifli okumalar.

Gibson:

Les Paul:

Ünlü gitarist Les Paul tarafından geliştirilen bu model Gibson tarafından satın alınır ve 1952’de seri üretime geçilir 2020 yılı itibariyle halen seri üretimi devam etmektedir. 54-68 yılları arası modelleri daha çok tercih edilir ancak o yıllarda üretilmiş sayılı model olduğu için Gibson, reissue dediğimiz aynı ölçüleri ve ebatları kullanarak günümüzde üretilmiş modelleri de satışa sunuyor. Standart olarak 3 pick up kullanım seçeneği vardır. Slash, Randy Rhodes, Jimmy Page, Jimi Hendrix, Joe Bonamassa ve tabii ki Les Paul kariyerlerinde bu gitar modelinden sıkça yararlanmışlardır.

SG:

Bir Les Paul Custom modeli olarak üretim hayatına başlayan bu model kullanıcılar tarafından sevilmesinin ardından kendi özel adını almıştır 1961’de Les Paul Custom adı altında üretimine başlanan gitar 1963’de SG adını almıştır günümüzde seri üretimi devam etmektedir. Standart olarak 3 ve bazı modellerde tek pick up kullanım seçeneği vardır. AC/DC’nin lead gitaristi Angus Young ile adı alınan bir model olma özelliğine de sahiptir.

ES-335:

ES ya da Electronic Spanish Gibson’ın blues ve jazz dalında en çok tercih edilen gitarı olma özelliğine sahiptir. 1958’de üretimine başlanmıştır ve günümüzde üretimine devam edilmektedir semi-hollow gövdeye sahip olan gitarın 3 farklı pick up kullanım tercihi mevcut. Eric Clapton, Joe Bonamassa, Chuck Berry ve tabii ki B.B. King ES-335 kullanan gitaristler arasındadır.

Fender:

Telecaster:

1951’de Leo Fender tarafından dünyaya tanıtılan bu model ilk elektrogitarlardan biri olma ününe de sahiptir. Her ne kadar ilk modellerden biri de olsa 51’den günümüze üretimi hep devam etmiştir. Standart olarak 3 pick up kombinasyon tercihi bulunan gitarda 2 pick up mevcuttur bazı modellerde boyundaki pick-up ‘dark-circuit’ olarak üretilmiştir. Jimmy Page, Batuhan Mutlugil, Albert Collins ve Roy Buchanan bu modeli tercih eden gitaristler arasındadır.

Stratocaster:

Leo Fender ve arkadaşları tarafından 1954’de tanıtılan bu gitar Telecaster’a bir alternatif olarak sunulmuş ve gitaristler tarafından en çok tercih edilen modellerden biri olmayı başarmıştır. 3 pick up’ı bulunan gitarda standart olarak 3 ve yahut 5 kombinasyon tercihi bulunur ayrıca Telecaster’dan farklı olarak her pick up kendi ton ayarına sahiptir. Eric Clapton, Jimi Hendrix, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Rory Gallagher, George Harrison, Stevie Ray Vaughan ve daha niceleri bu modeli kullanmayı tercih etmişlerdir.

Mustang:

Kurt Cobain tarafından kullanılmasından sonra kısmen ünlenen bu gitarın üretimine 1964’de başlanmıştır. Kurt Cobain dışında çok büyük gitaristler tarafından tercih edilmeyen bir modeldir. 2 pick up ve çok sayıda kombinasyon seçeneği vardır.

Jazzmaster:

Fender tarafından jazz türünde kullanılması adına üretilen gitar jazz gitaristler tarafından çok tercih edilmemiştir. Ancak rock dünyasında ilgi gören bir modeldir ilk olarak 1958’de üretimine başlanan gitar yine çok fazla tercih edilen bir model değildir.

Gretsch:

Penguin:

Gretsch’in ürettiği en iyi gitar olarak geçen model fender Telecaster’a benzeyen bir pickup kombinasyonuyla birlikte Telecaster’dan farklı pick up’lar içerir. İlk olarak 1955’de üretimine başlanan gitarın 1964’de üretimine son verilmiştir Gretsch tarafından sınırlı sayıda üretilir.

Duo-jet ve Country Gentleman:

duo-jet

The Beatles’ın ilk günlerinde ucuz ve kaliteli gitar arayışları sırasında keşfedilen ve grup tarafından ünlendirilen iki gitar modelidir.

country gentleman

One thought on “Ünlü Elektro-gitar modelleri:

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: