Jimi Hendrix

James Marshall “Jimi” Hendrix (doğum adıyla Johnny Allen Hendrix), Amerikan gitarist, şarkıcı, söz yazarı ve kültürel ikon. Hendrix rock tarihinin en etkili müzisyenlerinden birisidir. 27 Kasım 1942’de Seattle’da dünyaya gelen Hendrix henüz 14 yaşlarındayken gitarla tanıştı. Eski bir arkadaşından aldığı gitar eski kullanışsız ve çoğu teli kopmuş bir gitardı üstelik Jimi Hendrix solaktı. Ama bu engeller onun gitar aşkına engel olamadı 15 yaşına kadar kendini o gitarın koşullarında inanılmaz geliştiren Hendrix 15 yaşındayken babasının bir arkadaşından 5 Dolar’a eski bir gitar alır bugünün parasıyla bile 46 Dolar’a tekabül ediyor.

İlk elektrogitarı da kendisine babası tarafından alınan bir Supro Ozark. Jimi Hendrix hiç gitar dersi almadı enstrümanı tamamen kendisi çözen Hendrix kısa sürede virtüözlük seviyesine geldi ve tarihin gelmiş geçmiş en iyi gitaristi ünvanını da çok geçmeden aldı. Hendrix ortaokul mezunudur ancak liseyi ırkçı olaylardan dolayı bitirememiştir.

Yıl 1961’e geldiğinde ise Hendrix uygunsuz davranışlar sergilemeye başlamıştı bile, araba hırsızlığına başlayan Jimi Hendrix yakalanınca önünde iki seçenek vardı ya askere gidecekti ya da hapise. Orduya katılmayı seçen Hendrix ordu da dikkatinin dağınık olması ve sürekli gitar çalmayı düşündüğünden komutanları tarafından ordudan atılmasına karar verildi. Bu da profesyonel müzik hayatının bir nevi başlangıcı oldu diyebiliriz.

Hendrix solak olmasına rağmen standart sağlak gitarı ters çalıyordu bu da kendisinin sektörde tanınmasını hızlandırdı. Aynı zamanda dişiyle, diliyle ve gitar başının arkasındayken de çalabiliyordu. Bu teknikleri geliştiren ilk gitaristtir.

Askerden sonra birkaç farklı grupla sahne alan Jimi Hendrix pek fazla para kazanamaz ve bu onun canını sıkmaya başlar ilerleyen tarihlerde bir kafede arkadaşlarıyla birlikte çalan Hendrix şans eseri The Rolling Stones’un gitaristi Keith Richards’ın kız arkadaşı Linda Keith ile tanışır. Jimi Hendrix’i çok beğenen Keith onu sevgilisi Keith Richards’la tanıştırır ve Richards Hendrix’i dönemin popüler gruplarından The Animals’ın menajeriyle tanıştırır ve kendisinden eski bir halk şarkısı olan ‘Hey Joe’nun rock versiyonunu kaydetmesini isterler ve kontrat imzalanır. Jimi Hendrix bas gitarist Noel Redding ve baterist Mitch Mitchel ile birlikte “The Jimi Hendrix Experience”ı kurar.

1967 Yılında ilk albüm “Are You Experienced?” çıkar. “Foxey Lady”, “Manic Depression”, “Red House”, “Hey Joe” ve “Purple Haze” gibi sanatçının başyapıtlarını içeren albüm büyük bir başarı gösterir.

Daha sonra sırasıyla “Axis: Bold As Love”, “Electric Ladyland”, “Band of Gypsys”, “The Cry of Love” ve “Rainbow Bridge”’i çıkartan Hendrix; “Voodo Child (Slight Return), “Little Wing”, “Mannish Boy”, “Castle Made of Sand”,  “Hear My Train A Coming” ve “All Along The Watchtower” gibi nice şarkıyla ünlenir.

Bir Bob Dylan şarkısı olan “All Along The Watchtower”ın Jimi Hendrix cover’ını dinleyen Dylan bir röportajında “Bu artık Jimi’nin şarkısı” yorumuyla kendisini yüceltmiştir.

Kariyerinin zirvesi olarak ise efsanevi 1969 Woodstock konseri belirtilir. Henüz çok tanınmayan Hendrix konserin 3. ve son günü sergilediği akıl almaz bir performansla akıllara kazınır. Son gün olması nedeniyle konser alanını terk edenlerin hepsinde bir hayal kırıklığı olmuştur. Kalan ve izleyenler ise hayatlarının en iyi deneyimi olarak nitelendirir konseri.

Amerikan ulusal marşı “Star Spangled Banner”ı o dönemdeki Vietnam savaşını eleştirircesine gitarından bomba patlaması, bağrışma ve çığlık sesleri çıkararak çalan Jimi Hendrix büyük bir alkış alır. Ve bu performans günümüzde hala gitaristler tarafından erişilmeye çalışılan bir virtüözlük eseridir.

Bütün performansın tam video kaydı olmasa da çoğu şarkının görüntülü kaydını aşağıdan bulabilirsiniz:

“Star Spangled Banner”:

“Voodo Child (Slight Return)”:

“Purple Haze”:

Performansın tamamının albüm kaydına ise Spotify’dan ulaşabilirsiniz:

Jimi Hendrix bu performanstan sonra çok uzun yaşamadı. 27 yaşında, 18 Eylül 1970’te Londra’da kaldığı otelde aşırı alkol ve uyku hapı overdose’undan hayatını kaybetti. Bugün mirası hala saygıyla anılan Jimi Hendrix çoğu otorite, başarılı müzisyen ve gitarist tarafından tarihin gelmiş geçmiş en iyi gitaristi kabul edilmektedir.

13 thoughts on “Jimi Hendrix

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: