Guns N’ Roses’ın Kısa Hikayesi

Guns N’ Roses 1985 yılında Amerika’da kurulmuş bir rock grubudur. İlk üyeleri ise vokalde Axl Rose, bas-gitarda Duff McKagan, ritim gitarda Izzy Stradlin, bateride Steven Adler ve lead gitarda Slash’dir. 1986 yılına kadar verdiği konserlerle ünlenen grup 1986’da Geffen Records’la kontrat imzalar.

Grubun ilk albümü ‘Appetite For Destruction’ 1987’de satışa sunuldu. Grubun “Nightrain”, “Sweet Child O’Mine”, “Welcome To The Jungle” ve “Paradise City” gibi birçok başyapıtını içeren albüm tarihin en çok satan çıkış albümü rekorunu da elinde tutar. Başarılı ve bol getirili bir albüm ve turneden sonra grup ikinci albümü ‘G N’ R Lies’ı 1988’in ilk günü yayımladı. “Move To The City”, “Mama Kin”, “Patience” ve “Used To Love Her” gibi klasikleri içeren albüm ‘Appetite for Destruction’ yakalayamasa da grubun başarılı albümleri arasında.

3 yıllık bir turne serüveninden sonra 1991’de ‘Use Your Illusion 1-2’ adlı double albümlerini yayınladılar. Müthiş bir başarı sergileyen albüm “November Rain”, “Estranged”, bir Bob Dylan cover’ı olan “Knockin’ on Heavens Door”, “You Could Be Mine”, “Don’t Cry”, “Civil War” ve “Coma” gibi grubun bugün bile en çok çaldığı ve en çok sevilen şarkılarını içerir.

Grup son olarak bir cover albümü olan ‘Spaghetti Incident?’ albümünü çıkarır. Başarısız bir albüm olan ‘Spaghetti Incident?’ bugün hala grubun en az satan albümüdür.

Ancak bu albüm yanında bazı sorunlarda getirir, daha öncesinde grubun bateristi Steven Adler aşırı uyuşturucu kullandığı için eski performansını ve kalitesini sürdüremez ve gruptan atılır yerine Matt Sorum getirilir. Öfke sorunları olan Axl Rose ve alkol problemi olan Slash ise grubun kadro değişikliği konusunda anlaşamaz gruptan ayrılır ilerleyen dönemlerde ise, Duff McKagan ile birlikte Izzy Stradlin ve Steven Adler’ın yedeği Matt Sorum da gruptan ayrılır. Ayrılan üyelerin yerine yıllarca yeni isimler gelir. Değişmeyen tek üye Axl Rose demek yanlış olmayacaktır. Buckethead, DJ Ashba, Gilby Clark ve daha niceleri.

Guns N’ Roses uzun süre turnelere devam eder ancak Axl Rose’un psikolojik problemleri ve grup üyelerinin kişisel sorunları yüzünden grup bir türlü başarılı ve oturmuş bir kadro yakalayamaz. Kayıtları 2001’den 2007’nin sonuna kadar süren ve bir baş belası haline gelen ‘Chinese Democracy’ ise birçok sanatçıyı içerir bazıları albüm kayıtları sırasında gruptan ayrılmıştır. Joshua Freese, Paul Tobias, Chris Pitman, Eric Caudieux, Buckethead ve diğerleri…

2008’de dinleyiciyle buluşan ‘Chinese Democracy’ 13 milyon $ ile tarihin gelmiş geçmiş en pahalı albümü olmuştur. Başarılı parçaları arasına “Chinese Democracy”, “This I Love” ve “There Was A Time” koyulabilir.

Guns N’ Roses 2016 yılında grubun kurucu üyeleri Duff McKagan, Slash ve Axl Rose ile beraber, Richard Fortus, Dizzy Reed, Frank Fenner ve Melissa Reese ile birlikte ‘Not In This Lifetime’ adlı turnesini duyurur. Hayranlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan bu haber müzik tarihi açısından da sevindiricidir.

Grup halen bu üyelerle müzik hayatına devam etmektedir. Guns N’ Roses 2018’de çıkış albümleri ‘Appetite For Destruction’ adına bir deluxe versiyon yayınlarlar. Albümün remastered versiyonun yanında daha önce yayınlanmamış şarkı ve demoları da içeren albüm hayranlar tarafından büyük bir sevinçle karşılanır.

Guns N’ Roses’ın Spotify hesabına buradan ulaşabilirsiniz:

5 thoughts on “Guns N’ Roses’ın Kısa Hikayesi

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: