BİST NEDİR?

BORSA İSTANBUL(BİST) ENDEKSİ NEDİR ?

Bu yazımızda Borsa İstanbul, BİST 100, BİST 50, BİST 30 endekslerini, borsanın açık olduğu saatleri, borsada alınıp satılabilen değerleri, borsada hisse senedi işlem gören bazı şirketleri öğrenebilirsiniz.

Borsa bulunan her ülkede alım – satım faaliyetlerini gerçekleştiren yatırımcıları bir araya getirecek olan borsa kurumları bulunmaktadır. Bu borsa kurumlarının amacı borsada işlem gören her türlü değerin alınıp satılmasını sağlamak, bu alım-satımların gerçekleşmesinde güvenilir, şeffaf bir ortam yaratmaktadır. Türkiye’de ise bunu sağlayan kurum Borsa İstanbul’dur. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 26 Aralık 1985’te açılmıştır. Daha sonra 5 Nisan 2013’te bu kurumun adı Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir. Borsa İstanbul kurumu ise Sermaye Piyasası Kanunu gereğince Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenmektedir. İlk işlem 3 Ocak 1986 tarihinde 19 hisse senedi ile başlamıştır. Şu anda ise Borsa İstanbulda işlem gören yaklaşık 500 hisse senedi bulunmaktadır.

Borsa İstanbul’da kıymetli evraklar, hisse senetleri, kıymetli madenler, emtia gibi birçok değer alınıp satılabilmektedir. Biz hisse senedi alınıp satılan piyasaya odaklanacağız.

BİST 100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören işlem hacmi açısından en yüksek 100 hisse senedinin olduğu endekstir. Borsa denildiği zaman BİST 100 endeksi anlaşılmaktadır. Burada yer alan 100 hisse senedi senede 4 defa gözden geçirilir ve bu endekste yer alacak hisseler belirlenir.

Bu piyasada işlem yapabilmek için yatırımcıların bir aracı kurum ya da bankayla anlaşmaları gerekmektedir. Hisse senedi hesabı bulunan yatırımcılar BİST 100 endeksinde alım-satım işlemleri yapabilmektedirler. Bu endekste bulunan her şirketin bir kodu vardır ve yatırımcılar almak veya satmak istedikleri hisse senedinin kodunu girerek bu fiyatlardan yatırımlarını gerçekleştirirler. Borsa İstanbul 100(BİST 100) endeksinin de bir kodu bulunmaktadır ve bu kod XU100’dür.

Borsa İstanbul endeksinde sadece haftaiçi seanslar yapılmaktadır. Haftasonu seanslar yoktur. Aynı şekilde resmi tatillerde de borsa kapalıdır, seans yapılmaz. Borsa İstanbul’da işlemler haftaiçi 9.40 ila 18.10 arasında gerçekleştirilir.

BİST 50 ve BİST 30 endeksleri de BİST 100’de olduğu gibi işlem hacmi en yüksek 50 ve 30 şirketten oluşmaktadır. Bu endekslerde genelde Türkiye’nin tanınan şirketlere aittir. BIST 30 endeksinde İş Bankası, Halk Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, Yapı ve Kredi Bankası gibi bankalar, THY ve Pegasus gibi hava taşımacılığı şirketleri, Koç ve Sabancı Holding gibi holdingler bulunmaktadır. Bu şirketler tanınan şirketler olduğundan dolayı güvenli yatırımı tercih eden yatırımcılar genelde bu endekste yer alan şirketlere yatırım yaparlar.

Daha fazla bilgi almak isteyen okuyucularımız https://www.borsaistanbul.com/ adresine giderek ayrıntılı bilgiler edinebilirler.

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: