AC/DC’nin Kısa Hikayesi

AC/DC (anlamıyla Alternative Current / Direct Current) Malcom ve Angus Young kardeşler tarafından 1973’de Sidney’de kurulmuş Avustralyalı bir hard rock grubudur. Grup ilk resmi haliyle 1976’da “High Voltage” adlı albümlerini yayımladı. Grubun en ünlü şarkılarından ‘T.N.T.’yi de içeren albüm gruba kısa zamanda ün kazandırdı. Çok geçmeden aynı yıl “Dirty Deeds Done Dirt Cheap”i yayımlayan AC/DC bir yandan da konserlerle büyük bir başarı elde etmekteydi. Grup 1977’de “Let There Be Rock”, 1978’de “Powerage” ve ilk canlı konser albümleri “If You Want Blood You’ve Got It”i yayımladı.

1979’da yayımlanan “Highway to Hell” adlı albümü ile birlikte kısa sürede efsaneleşen grup büyük bir ün ve başarı içerisindeydi. Ancak 1980’in Kasım ayında grubun solisti Bon Scott aşırı alkol alması sonucu hayata veda etti ve yerine grubun en uzun süreli solisti Brian Johnson geldi.

Grup Bon Scott’ın ölümünden sonra dağılmayı düşünmüşse de Brian Johnson gibi kaliteli bir solistle birlikte bir albüm daha yapmaya karar verdi. 1980’de grubun en çok satan albümü (aynı zamanda Michael Jackson’ın Thriller albümünden sonra dünyada en çok satan ikinci albüm) “Back In Black”i yayımlandı. ‘Hells Bells’, ‘Back In Black’, ‘You Shook Me All Night Long’ ve ‘What Do You Do For Money Honey’ gibi grubun en başarılı şarkılarından bazılarını içeren albüm inanılmaz bir başarı elde eder ve grup devam etme kararını sürdürür.

1981’de Brian Johnson ile ikinci albümleri “For Those About To Rock”ı yayımlayan albüm başarılı dönemlerinin son kısımlarındadır.

1983’de “Flick Of The Switch”, 1985’de “Fly On The Wall”, 1986’da “Who Made Who”, 1988’de “Blow Up Your Video” ve 1990’da “The Razor Edge” ile eski başarılarına kıyasla “The Razor Edge” kısmen hariç başarısız bir dönem geçirir AC/DC.

Bu dönemde Malcom Young ve baterist Phil Rudd arasında sürtüşmeler ve sonunda kavga yaşandı. Kavgadan yaklaşık 2 saat süre sonra Phil Rudd gruptan kovuldu ve yerine Simon Wright getirildi.

1992’de albüm kayıtlarına eski başarılı albümlerinden şarkılarından oluşan bir canlı konser albümü olan “Live”ı ile devam etti. AC/DC, 1995’te “Ballbreaker”, 2000’de “Stiff Upper Lip”, 2008’de Black Ice”, 2012’de yeni başaralı dönem diyebileceğimiz şarkılarından ve eski dönem başarılı şarkılarından oluşan “Live at River Plate” ve son olarak 2014’de “Rock or Bust” yayımladı.

Grubun kurucusu ve lead gitaristi Angus Young’ın neden konserlere bir lise üniformasıyla çıktığı da grup hakkındaki ilginç bilgiler arasında. Erken dönem AC/DC çıktıkları bir konserde herkes kendine bir üniforma seçer ve konser bittiğinde herkes” O liseli çocuk kimdi” diye konuşmaya başlar ve Angus Young bu tepkiden memnun kalarak konserlerin hepsine (birkaç istisna hariç) lise üniformalarıyla çıkar.

2014’de yeni turne duyurusunun ardından provalara başlayan AC/DC’nin kurucu üyesi le ritim gitaristi Malcom Young’ın eskisi gibi çalamadığı grup üyeleri tarafından fark edilir ve bir doktor kontrolünün ardından efsanevi gitaristin demans hastalığına yakalandığı ortaya çıkar. Bu teşhisten sonra gruptan ayrılan Malcom Young’ın yerine yeğeni Stevie Young getirilir. Malcom Young 2017’de hayata veda eder.

2016’da ise “Rock or Bust” turnesi esnasında duyma problemleri yaşayan Brian Johnson gruptan ayrılır ve yerine Guns N’ Roses’ın solisti Axl Rose getirilir. Ancak 2018’de çıkan Brian Johnson ve Phil Rudd’ın geri döndüğüne dair dedikoduların ardından, 2019’da gruba geri döndüklerini kabul ederler.

Grup tarihinde birçok line-up değişikliği yaşamıştır 2016’ya kadar tam listeye buradan ulaşabilirsiniz:

Çıkan haberlere göre şu an yeni bir albümün kayıtlarında olan grubun 2020’nin 3. çeyreğinde bir albüm yayımlaması bekleniyor. Albümün Malcom Young’dan da kayıtlar içerdiği çıkan haberler arasında.

Grubun Spotify hesabına buradan ulaşabilirsiniz:

2 thoughts on “AC/DC’nin Kısa Hikayesi

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: