Queen’in Kısa Hikayesi

Queen, 1970 yılında baterist Roger Taylor ve gitarist Brian May’in eski grubu Smile’ın dağılmasından sonra vokalist Freddie Mercury ve 1971 yılında gruba katılan basgitarist John Deacon ile birlikte kurulmuştur. Freddie Mercury sanılanın aksine daha önce başka gruplarda da solistlik yapmıştır ve Smile grubunu ve üyelerini de yakından tanımaktadır.

‘Queen’ adlı ilk albümlerini 1973 yılında yayımlayan grup “Keep Yourself Alive”, “Liar” ve “Seven Seas Of Rhye” ile birlikte erken dönemlerinde başarıyı yakalamışlardır. İlki kadar başarılı olmayan ikinci albümleri ‘Queen 2’yi bir yıl sonra 1974’de yayımlamış ve yine aynı yılda satışta ve kayıtta daha başarılı olan “Killer Queen”, “Brighton Rock” ve “She Makes Me (Stormtrooper In Stilettos)” u içeren ‘Sheer Heart Attack’i yayımlarlar. O dönemde çoktan büyük başarı elde eden grup Amerika ve Avrupa turnelerine de başlamış ve devam etmektedirler.

Grubun efsaneleşmesini ve Dünya çapında ün kazanmasının da 1975’de çıkan dönemin kaydı en masraflı olan albümü ‘A Night At The Opera’ya bağlayabiliriz. Albümün ve grubun başyapıtı olarak adlandırılan “Bohemian Rhapsody” aldığı sert eleştirilere rağmen 9 hafta listelerde bir numaraya oturur. Bu grubun hem ilk hem de en uzun süreli bir numarada kalma başarısıdır. Bir opera/rock türünde olan “Bohemian Rhapsody” bu alanda da bir ilki gerçekleştirmiştir. Albüm aynı zamanda o dönemki nişanlısı ve ömürlük arkadaşı Mary Austin’e yazdığı “Love Of My Life”, “’39” ve “I’m In Love With My Car” gibi popüler şarkılarından bazılarını da içermektedir.

1976’da ‘A Day At The Races’, 1977’de ‘News Of The World’ ve 1978’de ‘Jazz’ adlı albümleriyle büyük başarı elde eden Queen bu albümlerdeki şarkıları “We Will Rock You”, “We Are The Champions”, “Tie Your Mother Down”, “Somebody To Love”, “Fat Bottomed Girls” ve “Don’t Stop Me Now” ile de tarihe geçmiştir.

Grup üyelerinden Freddie Mercury ve Roger Taylor bir yandan da solo projeler piyasaya sürmüşlerdir.

1980’de ‘The Game’ ve bir film müziği albümü olan ‘Flash Gordon’, 1982’de ‘Hot Space’ ve 1984’de ‘The Works’ adlı albümlerini piyasaya sürdüler. “Another One Bites The Dust”, dönemin en başarılı single’larından “Crazy Little Thing Called Love”, “Under Pressure”, “Radio Ga Ga” ve “I Want To Break Free” gibi şarkılarla grubun yine en başarılı dönemlerinden biridir.

13 Temmuz 1985’de Afrika’daki açlık adına bağış toplamak için organize edilen ve dönemin ve geçmişin birçok başarılı isminin yer aldığı ‘Live Aid’ adlı konser düzenlenmiştir. Queen’in de yer aldığı konser grubun en başarılı performanslarından biri kabul edilmektedir. Sırasıyla “Bohemian Rhapsody”, “Radio Ga Ga”, “Hammer To Fall”, “Crazy Little Thing Called Love”, “We Will Rock You”, “We Are The Champions” ve “Is This The World We Created?” adlı parçalarını seslendirdiler. Queen’in performansı konserin en çok bağış toplanan bölümü oldu.

1986’da ‘A Kind Of Magic’ adlı albümlerini yayımladıktan sonra turneye çıkan Queen’in bu turnesi Freddie Mercury ile birlikte son turneleri olacaktır. Hayranları tarafından Mercury’nin performansının düştüğü ve eskisi gibi şarkı söyleyemediği görülür ve çoğu medya kuruluşu tarafından HIV adlı virüsü kaptığı düşünülmektedir. Freddie Mercury ölmeden 24 saat öncesinde AIDS hastalığını dünyaya duyurdu, bu hastalığı kaptığını medyanın önünde bu zamana kadar kabul etmemiştir sadece grup üyeleri ve yakın çevresi bilmektedir. Hayatı boyunca birçok cinsel partneri olan Freddie Mercury’nin virüsü kimden kaptığı tam olarak bilinmemektedir ancak kaptıktan sonraki partneri Jim Hutton’a bulaştırmamıştır.

Konser vermeyi bırakan Queen 1989’da ‘The Miracle’ adlı albümlerini yayımlar. 2 yıl sonra ise 1991’de Freddie Mercury halen hayattayken çıkardıkları son albüm olan ‘Innuendo’yu yayımlarlar. “Show Must Go On”, “I’m Going Slightly Mad”, Bohemian Rhapsody’nin karanlık tarafı olarak adlandırılan “Innuendo” ve “Bijou” gibi başarılı kayıtlar içeren albüm büyük başarı elde eder.

Bu nam-ı değer son albümün kayıtları sırasında Freddie Mercury çok hastaydı ve ayakta bile zor duruyordu Brian May bir röportajında Freddie Mercury hakkında “Bana sürekli daha fazla şarkı istediğini daha çok söylemek istediğini söylerdi, ben öldükten sonra tamamlarsınız diyordu. Gerçekten hiç korkusu yoktu” der.

Freddie Mercury’nin hayat arkadaşı Jim Hutton tarafından çekilen son fotoğrafı.

5 Şubat 1991’de yayımlanan ‘Innuendo’dan 9 ay sonra 24 Kasım 1991’de Freddie Mercury ölür. Sanatçının ölümünden sonra, 20 Nisan 1992’de adına bir konser düzenlenir. The Freddie Mercury Tribute Concert adı altında düzenlenen anma törenine Def Leppard, Led Zeppelin’in solisti Robert Plant, Tony Iommi, Roger Daltrey, Guns N’ Roses, Elton John, David Bowie, George Michael, Annie Lennox, Seal, Extreme ve Metallica performanslarıyla katılmıştır.

Konser bir rekor kırarak AIDS hastalığının çözümü uğruna 20.000.000 Pound toplamıştır.

Queen 6 Kasım 1995’de Freddie Mercury’nin son istekleri üzerine tamamlanamayan şarkılarını bitirip ‘Made In Heaven’ adı altında bir albüm yayımlamıştır. Bu albüm Freddie Mercury’nin son kayıtlarıdır.

Freddie Mercury öldükten sonra gruptan ayrılan ve müziği bırakan John Deacon hariç Queen aktif kariyerine devam etmektedir. Sadece konser veren grup 2004’den 2009’da kadar vokalde Paul Rodgers ile devam etmiştir ve 2008’de ‘Cosmos Rocks’ adlı bir stüdyo albümü çıkarmıştır. 2011’den günümüze ise Queen, American Idol adlı yarışmanın birincisi olan vokalist Adam Lampert ile devam etmektedir.

Queen kendine haz yorumu ve müthiş ses kalitesiyle dünyanın en iyi vokallerinden biri olan Freddie Mercury, babasıyla birlikte eski bir şömineden kendine gitar yapıp kariyeri boyunca onu çalan virtüöz Brian May, “Another Bites The Dust”ın yazarı kayıp bas gitarist John Deacon ve bateri efsanesi Roger Taylor ile birlikte tarihin gelmiş geçmiş en iyi grupları arasındadır.

Queen toplam 87.3 milyon albüm satışıyla en çok satış yapan, Led Zeppelin’in hemen altında, yedinci sanatçıdır. Bu listede birinci sırada ise 246 milyon ile The Beatles yer alır.

Queen’in Live Aid konserinin tamamını buradan izleyebilirsiniz:

Queen’in Spotify hesabına buradan ulaşabilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: