Stradivarius ve Antonio Stradivari

Antonio Stradivari Kimdir?

Antonio Stradivari 1644 yılında Cremona İtalya’da dünyaya geldi. 1680’li yıllarda enstrüman üretmeye başlayan büyük ustanın ürettiği enstrümanlar arasında keman, viyola, çello, gitar ve arp yer alır ancak sanatkârın en ünlü eserleri kemanlarıdır.

Kariyeri boyunca tahmini olarak 1116 enstrüman üreten Antonio Stradivari, 960 keman üretmiştir ancak bugün sağ kalan 650 enstrümanı vardır. Bunların 450 ila 512 arasının kemanları olduğu tahmin edilmektedir.

Dönemin ve tarihin ünlü keman üreticilerinden olan Nicolo Amati’nin öğrencisi olarak kariyerine başlayan Antonio Stradivari, dönemin usta isimlerinden Amati ailesinin son enstrüman üreticisi olan Girolamo Amati’nin de ölmesiyle beraber Stradivari’nin enstrümanları büyük ilgi odağı olmuştur. İlk büyük eserleri olan müzik aletlerini bir Venedikli bankerin siparişi üzerine dönemin İngiltere kralı 2. James için hazırlamıştır.

Stradivari’nin ustalık döneminin başlangıcı olarak kabul edilen 1690’larda ürettiği kemanlar ise “Long Strad’s” yani uzun Strad’ler olarak anılmaktadır. Bu dönemde ürettiği kemanlar göreceli olarak biraz daha uzun ve geniş olup viyolalara yakındır. Aynı zamanda bu dönemde daha farklı, biraz daha koyu renkli, bir vernik kullanmıştır. Çoğu üretici ve müzisyen tarafından kemana bu benzersiz sesi verenin bu vernik olduğu düşünülmektedir.

1700’lerden 1720’lere kadar olan dönem ise altın dönem kabul edilir. Bu dönemde ürettiği enstrümanlar hayatında ürettiği en kaliteli enstrümanlar olarak kabul edilir. Bugün halen bu dönemde üretilen kemanların değeri diğerlerine kıyasla daha fazladır.

1720’den ölüm yılı olan 1737’ye kadar olan dönemi de son dönem olarak adlandırılır. Bu dönemde üretilen kemanlar daha ağır ve serbest bir tarzla üretilmiştir.

Stradivarius kemanları kullanmayı tercih eden müzisyenler arasında Yo-Yo Ma (Davidov Stradivarius), Julian Lloyd Webber (Barjanksy Stradivarius), Mstislav Rostropovich (Duport Stradivarius), Viktoria Mullova (Jules Falk), Sena Argun (Derpinina) ve ünlü virtüöz Itzhak Perlman (Soil) gibi usta isimler yer alır.

Tarihin belkide en yüksek kaliteli üretimlerinden olan bu kemanların en yüksek özel satış fiyatlarına sahip olanları ise 1.776.960 Dolar ile 1990’da satılan “The Mendelsshon” ve 1998’de 1.180.589 Dolar ile “The Kreutzer”dir. Halka açık bir müzayede en yüksek fiyata satılan Stradivarius ise 2011’de 15.600.000 Dolar’a satılmıştır.

Diğer yüksek fiyatlı kemanlar arasında ise 2006’da ünlü Christie’s müzayedesinde 1707 yapımı “Hammer” 3.544.000 Dolara, 2007’de yine Christie’s’de “Solomon/Ex-Lambert” 2.700.000 Dolara. 2011’de düzenlenen Tohoku depremine yardım müzayedesinde satılan “The Lady Blunt Stradivarius” ise kimliği gizli bir hayırsevere 10.000.000 Pounda satılmıştır.

Bu kemanlara bu kıymeti veren şey ise sadece üretim ve ton kalitesi değildir. Bu kemanlar aynı zamanda yüzyıllardır ünlü kişiler aileler ve müzisyenlerin de ellerinden geçip bugüne gelmiştir. Geçmişe olan bu bağlantılara bir örnek vermek gerekirse, kemanist Michelle Kim’in Stradivarius’u ondan önce Cambridge dükü Prens Adolphus, ünlü bestekâr Louis Spohr ve bir başka tarihi kemanist Ureli Corelli Hill’in elinden ve hayatından geçip Kim’in ellerine gelmiştir.

Antonio Stradivari’nin eserleri bugün çoğunlukla müzisyenler yerine koleksiyoncular ve bazı hayır kurumlarının elindedir. Stradivarius enstrümanlarının bütün listesine buradan ulaşabilirsiniz:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Stradivarius_instruments

Antonio Stradivari 1737’de ürettiği son kemanı nam-ı değer “McKay”den sonra, 93 yaşında 18 Aralık 1737’de hayata veda etmiştir. Mezarı ise San Domenico Bazlikası’ndadır.

Antonio de Lorenzi tarafından çalınan Stradivari’nin altın döneminde ürettiği kemanlardan biri olan “Cremonese”yi buradan dinleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: