Christone “Kingfish” Ingram

Christone “Kingfish” Ingram 19 Ocak 1999’da Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiştir. Henüz 21 yaşında olmasına rağmen büyük blues üstatlarından Buddy Guy’ın ilgisini çekmiş ve Buddy Guy blues kariyerinde Ingram’a çok yardımcı olmuştur. Müzisyen bir ailenin çocuğu olan Kingfish küçüklüğünden beri Robert Johnson, Lightnin’ Hopkins, B.B. King, Muddy Waters, Jimi Hendrix ve Prince gibi hem blues hem de gitar alanında kendini ispatlamış isimleri dinleyerek büyüdüğünü söyler.

5 yaşında Muddy Waters dinleyerek başladığı blues serüveni 6 yaşında bateri öğrenerek devam eder. Daha sonra bass ve gitar çalmayı da öğrenir. Aktif blues kariyerinde gitar çalıp şarkı söylemektedir. Yedinci sınıftan itibaren yerel mekânlarda çalmaya başlayan Kingfish kısa sürede kendine bir hayran kitlesi edinir. Kasım 2014’de ise o döneme kadar ki en büyük başarısını Delta Blues Müzesi’nin grubunun bir parçası olarak dönemin ‘first lady’si Michelle Obama’ya çalarak elde etmiştir.

2018’e kadar Buddy Guy, Tedeschi Trucks Band, Robert Randolph, Guitar Shorty ve Eric Gales gibi isimlerle sahne alan Kingfish, B.B. King ve Jimi Hendrix cover’larının yanı sıra kendi yazdığı şarkılarla da gerek blues ve Rock camiasında gerekse de sosyal medyada büyük ilgi toplamıştır. Kullandığı gitar ise çok bilinen Fender ve Gibson gibi firmaların aksine New York’da yaşayan bir gitar üreticisi olan arkadaşı tarafından hediye edilmiştir. Ancak daha sonra Kingfish Ingram, Fender sponsorluğunda bir Stratocaster özel modeli çıkartmıştır.

Sanatçının ekipmanı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

İlk stüdyo albümünü ise Mayıs 2019’da ‘Kingfish’ adıyla çıkaran Ingram, bu albümle birlikte blues camiasına giren en büyük potansiyele sahip kendisinden önceki genç yetenekler olarak görülen Joe Bonamassa ve John Mayer gibi isimlerle yakın veya daha büyük başarı sergilemiştir.

B.B. King, Buddy Guy, Dave Grohl gibi büyük isimlerden takdir toplayan Kingfish ilk albümünden sonra Ağustos 2019’da ünlü Rock grubu Vampire Weekend ile 11 konserlik bir turneye çıkmıştır. Bu turneden daha önce Buddy Guy ile turneye çıkmış ve halen çıkmaya devam etmektedir.

Blues’un en büyük isimlerinden olarak görülen B.B. King, Freddie King ve Albert King’den sonra, lakabı olan Kingfish’den ötürü, 4. Büyük Blues kralı olacağı blues otoriteleri arasında tartışma konusudur.

Blues Foundation tarafından her sene düzenlenen ödül töreni Blues Music Awards’da aday gösterilen Kingfish Ingram, ‘Album Of The Year’, ‘Best Emerging Album Of The Year’, ‘Contemporary Blues Album’, ‘Contemporary Blues Male Artist’ ve ‘Instrumentalist – Guitar’ dallarında olmak üzere 5 büyük ödülün sahibi olmuştur.

2019’da düzenlenen 62. Grammy Müzik Ödülleri’nde ise ‘En İyi Geleneksel Blues Albümü’ kategorisinde aday gösterildi ancak ödülü alamadı. Bu sanatçının ilk Grammy adaylığıdır.

Gitar çalma tarzı ve vokalleriyle büyük ilgi toplayan sanatçı aktif kariyerine devam etmektedir.

Kingfish’in sosyal medyada tanınmasına sebep olan videoyu buradan izleyebilirsiniz:

Yine kariyerinin ilk dönemlerinde seslendirdiği ve ona ün getiren şarkılardan olan ‘I Put A Spell On You’yu Fender sponsorluğundan sonra tekrardan kaydetmiştir. Canlı kaydı buradan izleyebilirsiniz:

Sanatçının Spotify hesabına buradan ulaşabilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: