Atatürk’ün Adına Bestelenen Şarkılar

Bu yazımızda sizlere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına, adına ve yahut kendi yazıları üzerine kaydedilen müzik eserlerini sizlere tanıtmak istiyoruz. Bunların hepsini listelemek tabii ki pek mümkün değildir. Ancak en popüler ve en kaliteli kayıtları sizlerle paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz:

1-) Müzeyyen Senar ve Safiye Ayla – Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar

Bu iki muhteşem ses tarafından ayrı ayrı kaydedilen şarkıların toplamından oluşan bu albüm adı üstünde Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı süresince kendi başına ve arkadaşlarıyla dinlemekten keyif aldığı şarkıların bir toplamıdır.

20 şarkılık bu muhteşem albümü buradan dinleyebilirsiniz:

2-) Âşık Veysel – Atatürk’e Ağıt

Âşık Veysel Şatıroğlu bu eserinde Atatürk’ün yaptığı yenilikler ve devrimlerin yanı sıra büyük öndere duyduğu hasreti de yazıp seslendirmiştir.

Şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz:

3-) Serap Yenici – Ümmid-i Aşkım

Mustafa Kemal Atatürk’ün Fikriye Hanım’a yazdığı mektupların ve notların bestelenmesiyle oluşan bu albüm Türk Sanat Müziği türünde yorumlanmıştır. Albümün sözlerinin Atatürk’e ait olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Eseri buradan dinleyebilirsiniz:

4-) Fikret Kızılok – Mustafa Kemal Devrimcinin Güncesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarının arka planda bir müzikle seslendirilmesiyle oluşan albüm Atatürk’ün hayatına ve düşünce dünyasına biraz da olsa ışık tutmaktadır.

Eseri buradan dinleyebilirsiniz:

5-) Fazıl Say – Yürüyen Köşk, Op. 72a “Atatürk’ün Anısına”

Fazıl Say’ın 2019’da yayımlanan ‘Truva Sonatı’ adlı eserinde yer alan 4 bölümlük parça Atatürk’ün meşhur yürüyen köşküne itafen bestelenmiştir.

Bütün albümü ve 4 bölümlük eseri buradan dinleyebilirsiniz:

6-) Zülfü Livaneli – Veda

2010’da seyirciyle buluşan ve Atatürk’ün hayatını anlatan ‘Veda’ adlı filmin müziklerinden oluşan albümü de bu eserler arasında sayabiliriz. Zülfü Livaneli tarafından kaydedilen eserin özellikle son parçasını dinlemenizi tavsiye ederim:

7-) Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı – Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar

https://www.atam.gov.tr/mustafa-kemal-ataturk-veri-tabani/ataturkun-sevdigi-sarkilar adresinde yayımlanan şarkılar Atatürk’ün sahip olduğu plaklardan alınan eserlerin dijital ortama aktarılması sayesinde internet ortamında bedava dinleme ve indirme seçenekleriyle sunulmuştur. 9 şarkılık bu koleksiyona göz atmanızı öneririm.

Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yine bedava indirme ve dinleme seçeneğiyle daha modern bir koleksiyon bakanlığın kendi sitesinden sunulmuştur. Buradan ulaşabilirsiniz.

8-) 10. Yıl Nutku, 10. Ve 50. Yıl Marşları

Mustafa Kemal Atatürk sanatçı adıyla yayımlanan eser 10. Ve 50. Yıl Marşları’nın yanı sıra Atatürk’ün sayılı ses kayıtlarından olan 10. Yıl Nutku’nu da içermektedir. Buradan dinleyebilirsiniz:

Bu konuda daha fazla eser mevcut olup genellikle ‘Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar’ adı altında yayımlanmışlardır. Hepsini bu yazıda belirtemesek de sizler ‘Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar’ adı altında araştırmalar yaparak daha fazla örneğe ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: