Ahmet Ertegün

Ahmet Ertegün Kimdir?

Ahmet Ertegün 31 Temmuz 1923’de İstanbul, Türkiye’de dünyaya gelmiş ünlü Türk-Amerikan iş adamı, söz yazarı ve aynı zamanda dünyaca ünlü Atlantic Records adlı yapım şirketinin kurucusudur. Kariyeri boyunca birçok blues ve Rock sanatçısını müziğe kazandırmıştır. Kendisi aynı zamanda Rock and Roll Hall of Fame’in de kurucularındandır.

Annesi Hayrünnisa Ertegün kendi döneminde başarılı bir piyanisttir, aynı zamanda büyük bir müzik aşığıdır. Ahmet Ertegün’ün gençliğinde eve birçok plak getirmiştir bunların arasında Duke Ellington gibi başarılı jazz sanatçıları da vardır. 1935’te babası Münir Ertegün’ün Amerika Büyükelçisi olarak atanmasının üzerine ailesiyle birlikte İstanbul’dan Washington’a taşınır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıştığı arkadaşı Herb Abramson ile birlikte 1946 yılının Kasım ayında Atlantic Records’u kurar ve yine aynı yılın Kasım ayında ilk kayıtlarını almaya başlarlar. Ertegün yapımcılığının yanı sıra da söz yazarlığı da yapmıştır dünya müziğine katkılarının arasında; B.B. King’den “Chains of Love”, “Sweet Sixteen”, Ray Charles’dan “Mess Around”, “Pinetop’s Boogie Woogie” ve diğer sanatçılardan “Shake, Rattle and Roll”, “Ting A Ling”, “Fool, Fool, Fool” ve “Missä Olit Silloin (Dawn in Ankara)” gibi şarkıların da söz yazarları arasındadır. Ancak bu şarkılarda Ahmet Ertegün adı altında değil de A. Nugetre (Ertegün’ün tersi) takma adıyla yer almıştır.

1968’de henüz yeni kurulan Led Zeppelin grubunun ilk demolarını dinledikten hemen sonra grupla anlaşma yapmıştır ilk albümleri ‘Led Zeppelin’ ve ondan sonraki bütün albümleri Atlantic Records adı altında piyasaya sürülmüştür. Atlantic Records Led Zeppelin’in yanı sıra Ray Charles, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Miles Davis gibi isimlerin yapımcılığının yanı sıra Frank Zappa, Stevie Wonder, The Rolling Stones, Bee Gees, Genesis, Emerson Lake and Palmer, Bette Midler gibi birçok ismin üne kavuşmasında büyük rol oynadı.

Atlantic Records 1955 yılında Elvis Presley’e 25 bin dolar’lık bir anlaşma teklifi sunmuş ancak Presley 45 bin dolar’a RCA Records’la anlaşma imzalamıştır.

Diğer yapım şirketlerinin aksine sanatçıyı şarkı yazımı ve prodüksiyonunda özgür bırakan Atlantic Records ve Ahmet Ertegün Led Zeppelin gibi birçok özgün ve deneysel grubun müzik ve dünya tarihine geçmesinde büyük rol oynamıştır.

The Rolling Stones kendi bağımsız yapım şirketleri Rolling Stones Records için bir çatı ararken diğer yapım şirketleri gruba daha fazla para vaat etmelerine rağmen grup Ahmet Ertegün ve Atlantic Records ile anlaşmıştır. Bu kararda şirketin özgürlük politikasının da büyük bir önemi var. Aynı zamanda Led Zeppelin’in Swan Song adlı yapım şirketi de yine Atlantic Records çatısı altındadır. Jimmy Page ve Led Zeppelin daha sonra bütün hakları satın almışlardır.

Kariyerine çok sayıda başarılı grup ve albüm yapımcılığı sığdıran Ahmet Ertegün 29 Ekim 2006’da The Rolling Stones’un bir hayır konserinden önce VIP salonda ayağının kayması sonucu düşüp başını betona vurmasının ardından bayılır ve derhal hastaneye kaldırılır. İlk müdahalelerin ardından durumunun stabil olduğu açıklanan Ertegün’ün durumu daha sonra kötüleşir ve 14 Aralık 2006’da komaya girip aynı gün hayata veda eder. 18 Aralık 2006’da Özbekler Tekkesi, Üsküdar, İstanbul’da abisi, babası ve dedesinin yanına gömülür.

10 Aralık 2007’de Ahmet Ertegün anısına O2 Arena’da bir konser düzenlenir. Led Zeppelin önderliğindeki konsere açılış sanatçıları olarak Paolo Nutini, Mick ve Bill Wyman da katılmıştır. Konser Led Zeppelin’in bateristi John Bonham’ın ölümünden sonra grubun 3. Bir araya gelişidir. Ancak tam bir konser diyebileceğimiz tek performansıdır. Diğer performanslarda olduğu gibi bateride yine John Bonham’ın oğlu Jason Bonham yer alır. Led Zeppelin bu konserdeki ‘Kashmir’ performansıyla ilk Grammy’sini kazanır.

Led Zeppelin’in bu son birlikteliğine olan ilgi dünya rekoru kırmıştır 20.000 kişilik O2 Arena’daki konsere 4.000 biletin önceden satılmasına rağmen 20 Milyon kişi internetten bilet satışı için sıraya girmiştir. Konser aslında aynı yılın Kasım ayının sonlarına doğru planlamıştır ancak Jimmy Page’in parmağını çatlatması sonucu Aralık ayına ertelenmiştir.

Led Zeppelin konserde Ahmet Ertegün’ün en sevdiği Led Zeppelin parçası olan ‘Stairway to Heaven’ı seslendirdikten sonra Robert Plant mikrofona gelip “Hey Ahmet, we did it” demiştir. Daha önceki re-union konserlerinde Ahmet Ertegün onlardan yine bu parçayı seslendirmelerini istemiş ancak grup reddetmiştir.

Konserin gelirleri Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Türkiye’deki eğitimi destekleyen bir bağış kurumu olan Ahmet Ertegun Education Fund’a bağışlanmıştır.

Celebration Day adlı konserin canlı kaydını buradan dinleyebilirsiniz.

Ahmet Ertegün başarılı sanat kariyerine sayısız ödülün yanı sıra 2 Grammy’s ödülü ve 5 adaylık sığdırmıştır. Aynı zamanda kendi kurduğu Rock and Roll Hall of Fame’e 1987’de kabul edilmiştir.

One thought on “Ahmet Ertegün

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: