En İyi 10 Rock Albümü

Bu listedeki albümlerin değerlendirme kıstasları arasına; şarkı sözleri ve ezgisi, şarkıların birbirleriyle uyumu, tarihteki önemi, şarkıların başarıları ve satış rakamları göz önünde bulundurulup öznel bir listedir. Bütün görüşler yazara aittir.

10-) Nevermind

Nirvana grubu tarafından 1991 yılında grubun ikinci stüdyo albümü olarak yayımlanan albüm “Smells Like Teen Spirit” ile büyük başarı elde etmiştir. Grunge türünde bir mihenk taşı olan albüm Nirvana’nın da “Smells Like Teen Spirit”in yanında; “Come As You Are”, “Lithium”, “In Bloom” ve “Something In The Way” gibi başarılı şarkılarını da içermektedir. Bu albümün listeye girmesinde gerek grup üyelerinin enstrümantal başarısı gerekse de Kurt Cobain’in melodi ve söz yazarlığı büyük rol oynamıştır.

9-) OK Computer

Radiohead tarafından 1997 yılında yayımlanan albüm Radiohead’in üçüncü stüdyo albümü konumundadır. Radiohead’in en başarılı albümü olarak değerlendirilen albüm 8 milyona yakın adet satmıştır. Albümün kayıtları esnasında ilginç kayıt teknikleri de kullanılmıştır. Şarkılar arasındaki bütünlük ve hikâye anlatabilme becerisi de bu albümün listedeki yerinde önemli rol oynamıştır. Albüm içerisinde “Paranoid Android”, “Karma Police”, “Exit Music (For A Film)”, “No Suprises” ve “Lucky” gibi tarihe geçen şarkıları da barındırmaktadır. Albümün bir Remastered ve Deluxe versiyonu olan ‘OK Computer OKNOTOK’ 2017’de piyasaya sürülmüştür. 2 LP’den oluşan bu albüm daha önce yayımlanmayan şarkıların yanı sıra yeni şarkıları da içinde barındırmaktadır. Albümün disk kayıtları 2019 yılında bir internet korsanı tarafından gitarist Ed O’Brien’ın Cloud hesaplarından çalınıp karşılığında fidye istenmiştir. Bu hırsızlık karşısında Radiohead bu diskleri dijital olarak dinleyicisine BandCamp üzerinden bir süreliğine 18 pound’luğuna sunmuştur.

8-) Back In Black

AC/DC tarafından 1980 yılında yayımlanan albüm grubun yedinci stüdyo albümüdür. Bu albüm günümüzde de halen AC/DC’nin vokalistliğini yapan Brian Johnson’ın grupla birlikte ilk albümüdür. Eski vokalistleri Bon Scott’ın ölümünden sonra yerine geçen Brian Johnson’ın albümdeki vokal performansı deyim yerindeyse Scott’ı aratmamıştır. Grubun en çok satan albümü konumunda olan eser dünya çapında yaklaşık 50 milyon adet satarak tüm türlerde en çok satan albümler arasında Michael Jackson’ı ‘Thriller’ albümünün hemen arkasında ikinci sıradadır. Albüm içerisinde “Hells Bells”, “Back In Black”, “You Shook Me All Night Long”, “Rock and Roll Ain’t Noise Pollusion” gibi şarkıları barındırmasıyla tam bir hard rock efsanesidir.

7-) Physical Graffiti

Efsanevi İngiliz rock grubu Led Zeppelin’in altıncı stüdyo albümü olan eser grubun tek double albümü konumundadır. Kapağından bile hemen tanıyabileceğimiz albümü bundan önceki albümlerinden ‘Led Zeppelin III, ‘Led Zeppelin IV’ ve ‘Houses Of The Holy’i de kaydettiği Headley Grange’da kaydeden grup bu albümlerden sonra yazılıp kaydedilen 8 şarkının yanı sıra bahsi geçen albümlerden de yayımlanmayan şarkıları içerir. mix ve mastering bakımından ders niteliğinde bir albüm olanın prodüktörlüğünü diğer bütün albümlerde de olduğu gibi grubun gitaristi Jimmy Page yapmıştır. Çıktığı andan itibaren rekor üstüne rekor kıran albüm 16 kez platinyum plak ödülü almıştır. ‘Physical Graffiti’ içerisinde “Kashmir”, “In My Time Of Dying”, “Bron-Yr-Aur”, “Trampled Under Foot” ve “The Wanton Song” gibi efsanevi şarkıları barındırır.

6-) The Beatles (White Album)

1968 yılında dinleyiciyle buluşan albüm The Beatles’ın tek double albümü konumundadır. Kapağında sadece ‘The Beatles’ yazan albüm ‘White Album’ olarak da geçmektedir. George Martin prodüktörlüğünde kaydedilen eser içinde 30 şarkı barındırmaktadır. Bunların arasında; “While My Guitar Gently Weeps”, “Happinies Is A Warm Gun”, “I’m So Tired”, “Blackbird”, “Honey Pie”, “Yer Blues”, “Helter Skelter” ve “Revolution 9” gibi eserler vardır. Bu şarkıların gerek prodüksiyon kalitesi gerekse tarihteki yerleri göz ardı edilemez. 24 kere platinyum plak alan albüm The Beatles’ın en çok platinyum alan albümü konumundadır.

5-) Led Zeppelin I

Led Zeppelin’in ilk stüdyo albümü olan eser grup tarafından kendi imkânlarıyla kaydedilmiştir. Toplam 36 saat stüdyo süresiyle en kısa sürede kaydedilen stüdyo albümleri arasındadır. 17 saat kayıt ile birlikte 17 saat de mixing için harcanmıştır. Toplam 1.782 pound harcanan albüm Birleşik Krallık’da 2 kez ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 kez ve diğer ülkelerdeki satış rakamlarıyla toplamda 14 platinyum, 5 kez altın ve 1 kerede elmas plak kazanmıştır. İçerisinde “Communication Breakdown”, “Dazed And Confused”, “Good Times Bad Times”, “I Can’t Quit You Baby” ve “How Many More Times” gibi eserleri barındıran albüm dönemin şartlarında çok yenilikçi ve özgün bir rock albümü konumundadır.

4-) Abbey Road

The Beatles’ın 11. Stüdyo albümü olan albüm dünya çapında da en başarılı albümlerden biridir. EMI Stüdyolarında kaydedilen eser adını stüdyonun bulunduğu sokaktan alır. Bu dönemde yeni çıkan ekipmanlar kullanılarak kaydedilen albüm grubun eski albümlerine kıyasla daha temiz ve kaliteli bir ses duymamıza aracı olmuştur. Aynı zamanda The Beatles’ın beraber kaydettiği son stüdyo albümü olan eser içerisinde “Come Together”, “Something”, Oh! Darling”, “I Want You (She’s So Heavy)”, “Here Comes The Sun” ve “The End” gibi parçaları içeriyor. 8. Şarkı olan “Because” da Ludwig Van Beethoven’ın eseri “Moonlight Sonata”nın tersten çalınmasıyla bestelenmiştir. Bu parçadan sonra birçok şarkının birleşimiyle devam eden albüm “The End”e kadar es vermeden devam etmektedir. ‘Abbey Road’ 12 kez platinyum plak sahibidir.

3-) Appetite For Destruction

Guns N’Roses grubunun ilk stüdyo albümü ve aynı zamanda ilk kaydı olan albüm tarihte en çok satan çıkış albümü olma başarısı gösterip, en çok satan albümler listesinde ise 11. Sıradadır. Albümün kayıtları esnasında grubun efsanevi gitaristi Slash çakma bir Gibson Les Paul kullanmıştır. Albümün toplam maliyeti ise 370.000 dolar civarındadır.1987’de piyasaya sürülen albüm içerisinde; “Sweet Child O’Mine”, “Nightrain”, “Welcome To The Jungle”, “Paradise City”,”It’s So Easy” ve “Rocket Queen” gibi nice başarılı şarkıları barındırmaktadır.

2-) The Dark Side Of The Moon

Pink Floyd grubunun sekizinci stüdyo albümü olan eser tarihin gelmiş geçmiş en iyi albümleri arasındadır. Grubun önplanda tuttuğu psychedelic rock türünün en önemli ve belki de en başarılı albümlerinden biridir. İçerisinde klasik rock grubu enstrümanlarının dışında saksafon gibi enstrümanlar da duyulmaktadır. Bir konsept albüm olan ‘The Dark Side Of The Moon’ fikir ayrılıkları, zaman, hırs, ölüm ve zihinsel rahatsızlıkları konu almıştır. Şarkıların kayıtları esnasında da yeni enstrümanlar, sentezleyiciler ve looper’lar kullanılmıştır. Bir mixing ve mastering başyapıtı olan albüm içerisinde; “Time”, “The Great Gig In The Sky”, “Money”, “Brain Damage” ve “Us And Them” gibi başyapıtları da barındırır. Dünya çapında yaklaşık olarak 45 milyon adetten fazla satmıştır. Sadece Birleşik Krallık’da 14 tane platinyum plak sahibir.

1-) Led Zeppelin IV

İsimsiz olarak 1971’de yayımlanan albüm Led Zeppelin’in kanaatimce en iyi albümüdür. Albüm ‘Untitled’, ‘Zoso’ veya ‘Four Symbols’ olarak da anılmaktadır. ‘Four Symbols’ olarak anılmasındaki sebep ise iç kapağında her grup üyesinin kendisini tanımlamak için tasarladığı semboller bulunmaktadır. Kapağında ise ne Led Zeppelin ne de başka bir şey yazmaktadır. Buradaki neden ise bir önceki albüm olan ‘Led Zeppelin III’ün kapağına ağır eleştirilerin gelmesi sonucu bir protestodur. Headley Grange’da kaydedilen albüm üzerinde ne bir isim ne de bir başlık olmamasına rağmen Led Zeppelin’in en çok satan albümüdür. Eser Dünya çapında 37 milyondan fazla satmıştır. Led Zeppelin IV içerisinde yine gitarist Jimmy Page tarafından prodüktörlüğü yapılan “Black Dog”, “Rock and Roll”, “Stairway To Heaven”, “When The Leeve Breaks” ve “The Battle Of Evermore” dâhil olmak üzere 8 parça barındırmaktadır. Bir diğer ilginç bilgi ise bu albümün mixlerini almak için bir stüdyo mevcut değildir. Daha önce de bahsi geçen Headly Grange bir stüdyo değil bir dağ evidir. Kayıtları almak için dünyaca ünlü grup The Rolling Stones’un geliştirdiği mobil stüdyo kullanılmıştır.

One thought on “En İyi 10 Rock Albümü

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: