Büyük Ev Ablukada

Büyük Ev Ablukada Kimdir?

Büyük Ev Ablukada 2008 yılında kurulan bir yeraltı Türk rock grubudur. İsmini Turgut Uyar’ın aynı adlı şiirinden alan grubun kurucu üyeleri arasında Bartu Küçükçağlayan ve Cem Yılmazer yer almaktadır. Kısa sürede ünlenen grup konserlerde kendi yazdıkları şarkıları seslendirirken aynı zamanda MySpace ve YouTube üzerinden de paylaşmaktaydılar.

Büyük Ev Ablukada üyeleri gerçek isimleri yerine takma adlar kullanmaktadır. Bildiklerimi ve bulabildiklerimi yazmaya çalıştım.

Üye İsimleri:

Bartu Küçükçağlayan (Canavar Banavar)

Cem Yılmazer (Afordisman Salihins),

Bas Bariton

Bentek Sizhepiniz

Onur Ünsal (Omçelik)

Gülin Kılıçay (Galvaniz Gelbiraz),

Mert Üçer (Aslan),

Utku İnan (Meteor Firari)

Alican Tezer (Gelicem Nerdesin)

Eski üyeleri arasında Okan Yalabık’ın (Balon Suyla da Dolar) da yer aldığı bilinmektedir.

Grup üyelerinin isimlerinin takma ad oluşu, grubun röportaj vermemesi, sesli davetiyeler, reklamlarını MySpace veya Vimeo üzerinden yapmaları gibi olaylar grubu gizemli kılan özellikler arasındadır.

Başlangıç dönemlerinde “En Çirkini Güzellerin” ve “Olanla Olunmaz” gibi şarkılarını MySpace üzerinden yayımlayan grup daha sonra profesyonel kariyere adım atma kararı almışlardır. Bu şarkılar gibi birçok Büyük Ev Ablukada şarkısının YouTube üzerinden eski kayıtlarına erişebilirsiniz. Bazı şarkılara yazının sonundan erişebilirsiniz.

Full Faça:

İlk albümlerinden önce konserler vermeye devam eden grup 2012 yılında Dünya’nın sonu gelecek dedikodusuna ithafen 21 Aralık 2012 akşamı Dünya’nın Son Konseri adlı bir konser vermiştir. Aynı gün ilk stüdyo albümleri olan ‘Full Faça’ da yayımlanmıştır. Konserin canlı kaydına buradan ulaşabilirsiniz:

İlk albümleri olan ‘Full Faça’ 2012 yılında piyasaya sürüldü. “En Güzel Yerinde Evin”, “Çıldırmicam”, “Tayyar Ahmet’in Sonsuz Sayılı Günleri” ve “Ne Var Ne Yok” gibi başarılı ve özgün şarkılarla albüm başarıya ulaşmıştır. İlk dönemde grup üyelerinin sokak sokak dolaşıp bu albümü satacak plakçı aradığı da bilinmektedir. Her ne kadar grup üyeleri arasında ünlü oyuncular olsa da grubun sıfırdan geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Grup 2014 yılında Ahmet Kaya adına hazırlanan bir derleme albüm çalışmasında Ahmet Kaya’nın “Katlime Ferman” şarkısını da yorumlamıştır.

Ay Şuram Hâlâ Ağrıyo:

2016 yılında bir sonraki albümleri ‘FIRTINAYT’dan 2 yeni single yayımlayan grup 2017’de bir de ‘Ay Şuram Hala Ağrıyo’ adlı bir canlı akustik albüm de yayımlamıştır. Bu albümün içinde eski şarkılarının yanı sıra “75 Lira”, “Lillililerle”, “En Çirkini Güzellerin” ve “Cam Parçası” gibi hiç yayımlanmamış ve sadece canlı performanslarda kullandıkları şarkılar da yer almaktadır.

FIRTINAYT:

2017’de yeni bir elektronik sound anlayışıyla ‘FIRTINAYT’ adlı ikinci sütdyo albümlerini yayımlayan grup. “GÜNEŞ YERİNDE”, “HOŞÇA KAL KADAR”, “HEPSİNE NE FENA”, “İHTİMALLERİN HEYECANINA ÜZÜLÜYORUM” ve “BENİM KAFAM SİKTİRMİŞ GİTMİŞ” gibi şarkılarla yeni başarılar elde etmiştir.

Bu albümden sonra yeni üyeleriyle birlikte sahne almayan başlayan grubun sahne performansı da dinleyicinin en sevdiği olaylardan biridir.

2019-2020:

2019 yılında ise Ezhel ile birlikte “ne deve ne kush” adlı parçayı piyasaya süren grup. 2020 yılında ise eski şarkılarının grup üyeleri tarafından hazırlanan yeni şekillerini EP olarak yayımladılar. Yine 2020 yılında ise 2019’da DasDas’da verdikleri konserin kaydını bir canlı albüm olarak yayımladılar. Konserle aynı adı taşıyan ‘Mutsuz Parti’ gerek ‘Full Faça’dan gerek ‘FIRTINAYT’dan gerekse de Galvaniz Gelbiraz’ın kendi şarkısı “Dinozorlar”ı içeren albüm grubun ikinci canlı albümü olarak da tarihte yerini aldı.

Büyük Ev Ablukada yeni albüm kayıtlarına da başlamış bulunmakta.

Büyük Ev Ablukada şarkılarının ilk halleri:

“Tayyar Ahmet’in Sonsuz Sayılı Günleri”:

“HEPSİNE NE FENA”:

Radyo Eksen Filanı:

Büyük Ev Ablukada’nın Spotify sayfası:

Büyük Ev Ablukada’nın YouTube sayfası:

https://www.youtube.com/c/B%C3%9CY%C3%9CKEVABLUKADA/featured

Büyük Ev Ablukada’nın Vimeo sayfası:

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: