Dogecoin Nedir ? | Dogecoin ve Elon Musk

Dogecoin Nedir ?

Dogecoin, Bitcoin gibi bir kripto para çeşididir. Bilindiği üzere Bitcoin’in 2009’da oluşturulmasıyla yeni bir alan olan “cryptocurrency” doğdu. Dogecoin de bir elektronik para birimidir.

Dogecoin’in logosunda ise bir internet meme ile ünlü olmuş bir köpek yer alıyor.

Dogecoin ise 6 Aralık 2013’te piyasaya sürüldü. O günden bugüne yaklaşık 7 sene geçti ve bugünlerde çok popüler bir coin olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Dogecoin’in Özellikleri

Bu coin’i diğer coin’lerden ayıran en önemli özellik sınırsız olmasıdır. Örneğin Bitcoin sınırlı olarak üretilmiştir ve belli bir tarihte piyasada en fazla 21.000.000 Bitcoin olacaktır. Ancak aynı durum Dogecoin için geçerli değil. Dogecoin sınırsız sayıda olabilir. Ancak teknik olarak bu durum Bitcoin’i değerli ve pahalı yaparken Dogecoin’i değersiz ve ucuz hale getiriyor.

Şu anda piyasada yaklaşık 128 milyar adet Dogecoin bulunmakta ve bu coin’in madenciliği sürmektedir.

Sadece yılbaşından bu yana %1000’den fazla değer kazanan Dogecoin’in piyasa değeri 10 milyar doları aşarak kripto paralar içerisinde ilk ona girmeyi başardı. Şu anda ise 13. Sırada.

Ayrıca Dogecoin 2015’ten beri büyük bir güncelleme geçirmediğini belirtmek gerek.

Dogecoin’in Hikayesi Nedir ?

Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle birçok yazılımcı buna benzeyen bir kripto para birimi üretmeye çalıştı ve sonunda piyasaya bir sürü yeni coin sürüldü. Bunu göre Billy Markus ve Jackson Palmer bir coin yaratmak istediler. Bu coin’i yaratırken de bir köpek meme’ini temel alarak Dogecoin’i eğlenceli bir para olarak tanımladılar.

Jackson Palmer, 27 Kasım 2013’te “Dogecoin’e yatırım yapıyorum. Eminim ki gelecek en büyük şey bu.” şeklinde bir tweet attı. O zaman daha coin üretilmemişti ve Palmer piyasaya onlarca altcoin sürülmesiyle dalga geçmek istemişti. Bu dalga gerçeğe dönüştü. Çevresinden de destek gören Palmer harekete geçti.

Palmer coin’in logosunu üretti ve internet sitesini kurdu ancak kendisi yazılım bilmiyordu. Burada da Billy Markus devreye girdi. İkili konuşup anlaştıktan sonra coin’i yaratıp piyasaya 6 Aralık 2013’te sürdü.

Aynı zamanda kurucular internet meme’i olan Doge sayesinde bu kripto paranın herkes tarafından duyulduğunu söylüyor.

Elon Musk Olayın Neresinde ?

Tesla’nın sahibi ve aynı zamanda şu anda dünyanın en zengin ikinci kişisi Elon Musk, son zamanlarda Twitter üzerinden kripto para piyasası hakkında tweet atmaya başladı. Son zamanlarda attığı tweetler ile Dogecoin’i desteklediğini söyledi. Bu da birçok kişinin Dogecoin almasına sebep oldu ve fiyat bir anda fırladı. Ancak Musk’ın Dogecoin ile ilişkisi bu sene başlamadı.

1 Nisan 2019’da Dogecoin Twitter sayfasından bir anket oluşturdu. Anketin konusu ise Dogecoin’e hangi kişinin CEO olacağıydı. Anket şaka amaçlı yapılmıştı ancak tahmin edilebileceği üzere Elon Musk yaklaşık %54’le birinci olmuştu. Bunun üzerine Elon Musk Twitter bio’suna birkaç günlüğüne “Dogecoin CEO’su” yazmıştı.

Musk aynı zamanda 6 Şubat’ta bir anket yaptı. Anketin sorusu ise hangi para birimi dünyanın gelecekteki para biri olacağıydı;

Grafik Nasıl Gözüküyor ?

Grafik şu an da şöyle gözüküyor;

Görüldüğü üzere diğer coin’lerde olduğu gibi burada da volatilite çok yüksek. O yüzden kripto para yatırımları şu anlık çok riskli gözüküyor. Ayrıca Musk’ın kripto paralarla ilgili tweet atmasını yanlış bulanların sayısı azımsanmayacak sayıda. Kendisini spekülatör/manipülatör olarak niteleyenlerin haklılık payı da yok değil. Bu piyasanın dengeleriyle oynayan Musk’ın bu işi daha ne kadar sürdüreceği de bilinmiyor.

3 thoughts on “Dogecoin Nedir ? | Dogecoin ve Elon Musk

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: