Efsanevi Woodstock Konseri

Woodstock Konseri

1969’da Woodstock, New York’da düzenlenen Dünyanın en popüler, en farklı, en özgür konseri; nice tanışıklıkların başladığı, nice sanatçının en üst seviyelerini sergiledikleri bir konserdir.

Hazırlık:

Konseri anlatmaya başlamadan konserin öncesini anlatmak isterim. Konser esasında Michael Lang, Artie Kornfeld, Joel Rosenman, ve John P. Roberts adlı beyefendilerin çabası sonucu ortaya çıkmıştır.

Konser için gerekli alan aranırken ilk olarak gerçekleştiği yerden ziyade daha küçük, kapalı alanlar ve stüdyolar değerlendirilmiştir. Ancak konsere katılması kesinleşen sanatçılar belli oldukça Woodstock, New York’daki o bildiğimiz müthiş vadiye karar verilmiştir.

İlk sanatçı olarak Creedence Clearwater Revival ile anlaşan ekip bu noktadan sonra hızla ilerlemiştir. O dönem en meşhur gruplardan olan Creedence Clearwater Revival’ın katılacağını duyan diğer sanatçılar da yüreklenmiştir.

Konser Günü:

15 – 18 Ağustos 1969 tarihleri arasında düzenlenen Woodstock’ın başlamadan bir efsaneye dönüşeceği konserin ilk gününde belli olmuştur. Bilet satış fiyatı olarak konser gününden önce alanlar için 18 dolar, kapıdan bilet alacaklar için ise 24 dolar olarak belirlenmiştir. Hedef kitlesi 50.000 olan bu konser için 186.000 kişi bilet satın almıştır.

Hedef kitlesi 50.000 olan konsere 186.000 bilet satan organizasyon sorumluları alanın etrafını çitlerle çeviremediklerinden ve bilet gişesi açamadıklarından dolayı 400.000’den fazla insanı konsere kabul etmek durumunda kalmışlardır.

3 gün boyunca aralıksız devam eden konser çok büyük sanatçılara ev sahipliği yapmıştır.

Sanatçılar:

İlk gün akşamüstü saat 17.00’da Richie Havens ile başlayan konser Satchidananda Saraswati, Sweetwater, Bert Sommer, Tim Hardin, Ravi Shankar, Melanie, Arlo Guthrie ve efsanevi Joan Baez gibi sanatçılara ev sahipliği yapmıştır.

İkinci gün öğleden sonra 12.30’da Quill ile devam eden konserde gün boyunca; Country Joe McDonald, Santana, John Sebastian, Keef Hartley Band, The Incredible String Band, Canned Heat, Mountain, Grateful Dead, Creedence Clearwater Revival, Janis Joplin with The Kozmic Blues Band, Sly and the Family Stone, The Who ve Jefferson Airplane sahne almıştır.

Üçüncü son ve en popüler gününde ise 17 Ağustos saat 14.00’da Joe Cocker and The Grease Band ile başlayan konser; Country Joe and the Fish, Ten Years After, The Band, Johnny Winter, Blood, Sweat and Tears, Crosby Stills Nash and Young, Paul Butterfield Blues Band, Sha Na Na ve son performans olarak tarihe geçen Jimi Hendrix.

Önemli Olaylar:

Değinmek icap eden bazı olaylar da var.

ilk olarak her ne kadar 186.000 bilet satılsa da konsere gelenlerin sayısı bundan çok daha fazladır. O gün belirtilen alana 400.000’den fazla kişi gelmiştir. Böyle bir trafiğe hazır olmayan bölgenin yolları tıkanmış araçlarını yollarda bırakan insanlar konser alanına kadar yürümüşlerdir.

Sanatçıler cephesinde gerçekleşen ilk olay ise Creedence Clearwater Revival’ın aslında ilk gün sahne alacak olması ancak polis çevirmesine takıldığı için konsere geç kalmasıdır. Kapalı yollar nedeniyle bir gün sonra Woodstock’a ulaşan grubun yerini Richie Havens doldurdu.

Ravi Shankar’ın performansı esnasın başlayan ağır yağmur performansı bölmemiş sanatçının ve seyircinin yoğun isteği üzerine konser devam etmiştir.

İlk günün son sanatçısı olan Joan Baez ise 2 saati biraz geçen performansı esnasında 6 aylık hamileydi.

İkinci günde ise Greatful Dead “Turn On Your Love Light” adlı parçalarının 50 dakikalık bir halini sergilemiştir.

Üçüncü güne ise Joe Cocker and The Grease Band, The Beatles’ın “With a Little Help From My Friends” şarkısıyla başlamıştır.

Jimi Hendrix:

Üçüncü günün başından itibaren konser alanını terk etmeye başlayan seyircilerin çoğu son sanatçı olan Jimi Hendrix’in performansını izleyememiştir. O dönem henüz çok büyük bir üne kavuşmayan sanatçı esasen buradaki performansından sonra kariyerinin zirvesini yaşamıştır. Grubuyla beraber 2 saati biraz aşkın bir performans sergileyen Hendrix seyirci tarafından hayranlıkla tebrik edilmiştir.

Özellikle ideolojik olarak barışçıl olan 70 öncesi Amerikan gençliği o dönemki Vietnam savaşına bir eleştiri olarak Hendrix tarafından sergilenen “Star Spangled Banner”ı hayranlık içinde takip etmişlerdir.

Hendrix gitarından Fuzz efekti ve tremolo kolu yardımıyla çığlık, bomba düşme, patlama gibi sesleri Amerikan milli marşına eklemiştir. Bu harikulade sözsüz eleştiri seyirci tarafından da büyük beğeni toplamıştır.

Konseri erken terk eden çoğu seyirci daha sonraki pişmanlıklarını tarif edilemez olarak nitelendirirken performansı izleyenler ise hayatlarındaki en iyi deneyimlerden biri olduğunu söylemektedirler.

Tarih ve Seyirci Üzerindeki Etkisi:

Konserde tanışıp evlenenlerden tutun ömür boyu arkadaş kalanlara, hayatının en güzel günlerini geçirenlerden müzisyen olmaya karar verenlere kadar konsere katılan bütün seyircileri etkileyen bu olağanüstü etkinlik etkisini yıllardır sürdürmektedir.

Daha sonra 10. 25. 30. Ve 40. Yıldönümü anısına da aynı yerde daha küçük çaplı konserler verilmiştir. Ancak tabii ki aynı etkiyi yaratmamıştır. 50. Yıldönümü olan 2019’da düzenlenmesi ve canlı yayınla gösterilmesi planlanan konser organizatörlerin yine aynı etkiyi vermeyeceğini düşündükleri için iptal edilmiştir.

Woodstock Konseri’nin verildiği yer şu an Amerika Birleşik Devletleri tarafından National Register of Historic Places adı altında korunmaktadır.

Spotify’da bulduğum bu playlist’de Woodstock’da çalınan şarkıların çalınma sırasına göre sıralandığını gördüm. Sanatçı tarafından konser kayıtları piyasaya sürülmeyen kayıtlar içinse stüdyo versiyonları kullanılmış:

Jimi Hendrix’in Woodstock kaydı:

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: