Dünyanın En Zengin İnsanları

Dünyadaki en zengin insanları hiç merak ettiniz mi ? Gelin birlikte şu an en zengin ilk 10 insanın eğitim bilgilerini, kurdukları şirketleri ve haklarındaki bazı ilginç bilgileri öğrenelim;

Not: Veriler 25 Şubat 2021 tarihinde Bloomberg Billionaires Index’ten alınmıştır.

10) Zhong Shanshan (82.1 Milyar Dolar)

Aralık 1954’te Çin’de doğmuştur. Shanshan bu listedeki tek Çinli iş insanıdır. Çin’in en büyük içecek şirketi olan Nongfu Spring ve ilaç şirketi Wantai’nin kurucusudur. Ayrıca Shanshan’ın tarım ve medya sektörlerinde de şirketleri bulunuyor.

2020’nin Nisan ayında aşı şirketi Wantai’yi, daha sonra içecek şirketi Nongfu’yu halka arz etti.

Wantai şirketinin Covid-19 aşı çalışmaları sayesinde şirketin borsadaki hisseleri yaklaşık %2000 arttı.

Servetinin büyük çoğunluğunu son 2 senede kazanan Shanshan aynı zamanda Asya’nın en zengin insanı unvanını elinde tutuyor.

9) Steve Ballmer (84.6 Milyar Dolar)

24 Mart 1956’da Detroit, ABD’de doğdu. Harvard Üniversitesi Matematik ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu.

Stanford Üniversitesi’nde MBA yaparken Harvard’dan arkadaşı Bill Gates tarafından Microsoft’ta işe alındı.

2000 yılında Bill Gates CEO’luk koltuğunu Ballmer’a bıraktı. Ballmer da görevi 2014’te teslim edene kadar Microsoft’un gelirlerini 25 milyar dolardan 70 milyar dolara çıkardı.

Ballmer aynı zamanda NBA takımlarından Los Angeles Clippers’ın sahibidir.

8) Sergey Brin (92.9 Milyar Dolar)

21 Ağustos 1973’de Moskova, Sovyetler Birliği’nde dünyaya geldi.

Ailesi 1979’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Brin, Maryland Üniversitesi’nde Matematik ve Bilgisayar Bilimi bölümlerinden mezun oldu.

Daha sonra Stanford Üniversitesi’nde doktora programına başladı ve burada Larry Page ile tanıştı. Bu ikili beraber Google’ın temelini attılar. Programın popüler olması sebebiyle doktora çalışmasını yarıda bıraktı.

Sergey Brin ve Larry Page, Google’ı Susan Wojcicki’nin garajında kurdular. Susan Wojcicki şu an halen Google’ın CEO’sudur.

7) Warren Buffett (94.5 Milyar Dolar)

30 Ağustos 1930’da Nebraska, ABD’de dünyaya geldi.

Pennsylvania Üniversitesi’nde eğitimine devam ederken Omaha’ya dönerek eğitimini University of Nebraska-Lincoln’de tamamladı.

Harvard Business School’a başvurdu ancak reddedildi. Bunun üzerine Columbia Business School’a girdi ve yüksek lisans derecesi aldı.

Burada Benjamin Graham’la tanıştı ve yatırım hayatında büyük etkisi oldu.

Şu an halen var olan Berkshire Hataway’in temellerini attı. Bu holding temelinde halka açık ve açık olmayan şirketlere yatırım yaptı.

Daha fazla bilgi için Warren Buffett yazımıza göz atabilirsiniz.

6) Larry Page (96.1 Milyar Dolar)

26 Mart 1973’te Michigan, ABD’de doğdu.

Michigan Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okudu ve Stanford’da yüksek lisans yaptı. Yine aynı üniversitede doktora programına başladı ancak o da Sergey Brin gibi programı yarıda bıraktı.

Bu ikilinin programlarını yarıda bırakmasının nedeni birlikte Google’ı geliştirmeye daha fazla zaman ayırmak istemeleridir.

5) Mark Zuckerberg (100 Milyar Dolar)

14 Mayıs 1984’te New York, ABD’de doğdu. Bu listedeki en genç iş insanıdır.

Harvard Üniversitesi’nden kabul aldı ve burada bilgisayar mühendisliği okumaya başladı. Facebook’un temellerini ise Harvard’daki yurt odasında attı.

İlginç bir bilgi olarak Zuckerberg’ün üniversiteye başlamadan önce Microsoft’tan iş teklifi aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca Microsoft daha sonra Facebook’u satın almak için teklif vermiştir.

İlk olarak “facemash” adında bir site kurdu ve bu siteyi kurarken Harvard’daki öğrencilerin fotoğraflarını kullandı. Bunun için üniversitenin veritabanına girdi. Bu yüzden okul tarafından kendisine disiplin cezası verilince Zuckerberg okulu bıraktı.

Daha sonra Facebook’u kurdu. Şu an dünya çapında yaklaşık 2.5 milyar kullanıcıya sahip durumda.

Zuckerberg yatırımlarını genişletmek maksadıyla Instagram ve Whatsapp’ı satın aldı.

Daha fazla bilgi alabilmek için Facebook’un kuruluş hikayesini anlatan 2010 yapımı “The Social Network” filmini izleyebilirsiniz.

4) Bernard Arnault (116 Milyar Dolar)

5 Mart 1949’da Roubaix’te dünyaya gelen Arnault en zengin Fransız ve bu listedeki tek Fransız’dır.

Ecole Polytechnique isimli üniversitede mühendislik eğitimi gördü.

Bernard Arnault lüks markalar grubu LVMH’nin CEO’sudur. Bu holdingin bünyesinde Dom Perignon, Louis Vitton, Sephora, Bulgari gibi markalar bulunmaktadır.

2012’de François Hollande’ın Fransa başkanı seçilmesinden sonra Hollande vergi oranlarında artışa gidileceğini açıkladı. Bunun üzerine Arnault, Belçika vatandaşlığına başvurdu.

3) Bill Gates (136 Milyar Dolar)

28 Ekim 1955’te Seattle, ABD’de doğdu.

1973’te Harvard Üniversitesi’nde yüksek öğrenime başlayan Gates 1975’te okulu bırakma kararı aldı. En yakın arkadaşı Paul Allen ile beraber bilgisayarlar ve programlar üzerine çalışmaya başladılar. 1975’in Nisan ayında da Microsoft şirketini kurdular.

İkili şirketi kurarken vizyonlarını “her ev ve her masada bir bilgisayar” olarak belirledi.

Apple ile 1980’lerden başlayan rekabet günümüzde halen sürmektedir.

Ayrıca Microsoft bugüne kadar 200’den fazla şirketi satın alarak bünyesine katmıştır. Örneğin Microsoft, Linkedln’i 26.2 milyar dolara satın almıştır.

Bugüne kadar yaklaşık 35 milyar dolar bağış yapan Gates, her bir çocuğuna 10 milyar dolar miras bırakıp geri kalan tüm malvarlığını kendi vakfına bağışlayacağını söyledi.

2) Elon Musk (185 Milyar Dolar)

28 Haziran 1971’de Güney Afrika’da dünyaya geldi.

Pennsylvania Üniversitesi’nde ekonomi ve fizik okudu. Doktora çalışmaları için Standford Üniversitesi’ne başvurdu ve burada uygulamalı fizik alanında çalışmalar yaptı.

Musk bugüne kadar birçok girişime imza attı. Bunlardan bazıları Zip2, X.com ve PayPal’dır.

PayPal’ın eBay’e satışından 180 milyon dolar elde eden Musk, bu paranın 100 milyon dolarını SpaceX’e, 80 milyon dolarını Tesla’ya ve geriye kalan 10 milyon dolarını Solar City’e sermaye olarak koydu.

Belirtmek gerekir ki Tesla, Musk tarafından kurulmadı. 2004’te Tesla’ya katılan Musk 2008’de şirketin CEO’su oldu.

Son zamanlarda çok konuşulan yapay zeka şirketi OpenAl’i ve nöroteknoloji alanında ürün geliştiren şirket Neuralink’i, altyapı ve tünel inşaat şirketi The Boring Company’i Elon Musk kurdu.

2020’nin Nisan ayında kişisel serveti yaklaşık 20 milyar dolar civarlarındaydı. Şu an ise yaklaşık 185 milyar dolar civarında. Bunun sebebi ise Tesla’nın borsadaki hisselerinin inanılmaz bir hızla yükselmesi.

Ayrıca Musk, Twitter’ı aktif kullanan ender milyarderlerden birisi. Dogecoin ile olan ilişkisini buradan okuyabilirsiniz.

1) Jeff Bezos (190 Milyar Dolar)

12 Ocak 1964’te New Mexico, ABD’de dünyaya geldi.

Princeton Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği eğitimi aldı.

Mezuniyetten sonra Wall Street’te farklı işlerde çalıştı.

Her şey 1993 yılında Bezos’un bir internet sitesi kurup oradan satış yapmak istemesiyle değişti. 5 Temmuz 1994’te kendi garajında Amazon’u kurdu. İlk başta sermayesi yaklaşık 100 bin dolar olan Amazon şu an dünyada en değerli ilk 5 şirket arasında.

İlk başlarda sitede sadece kitap satılıyordu. Daha sonra farklı ürünleri siteye ekleyerek satış yapmaya başlayan Bezos, şu an Amazon’da neredeyse her şeyi satabilecek durumda.

Bezos ayrıca başka şirketler kurarak farklı sektörlerde de boy gösterdi. 2000 yılında Blue Orijin’i kurdu. Ayrıca Washington Post gazetesinin sahibi Bezos’tur.

Şubat ayının ilk haftası açıklanan habere göre Bezos, bu yılın ikinci yarısında Amazon’daki CEO’luk görevini bırakacak. Bunun nedeni ise Bezos’un diğer girişimlerine odaklanmak istemesi.

2019 yılında eşi MacKenzie’den boşanan Bezos tazminat olarak eşine yaklaşık 35 milyar dolar ödedi. Mackenzie bu tazminatla beraber 2019 yılında dünyanın en zengin üçüncü kadını olmuştu.

2 thoughts on “Dünyanın En Zengin İnsanları

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: