En İyi 10 Rock Gitar Solosu

Bu yazıya başlamadan önce bu listede yer almayı hakeden ancak belirlenen kriterler sonucu yer alamayan bazı şarkıları da belirtmek isterim. Bu şarkıların arasında; Bohemian Rhapsody, Heartbreaker, Whole Lotta Love, Killer Queen, Let It Be, Knockin’ On Heavens Door, Crazy Train, Back In Black, Hey You gibi eserler yer almaktadır. Bu eserlere saygısızlık etmeden bu listeye başlamak olmazdı. İyi okumalar diliyoruz…

10-) Van Halen – Eruption (Eddie Van Halen)

Van Halen grubunun ilk stüdyo albümleri olan “Van Halen”daki bu parça dönem ve günümüz müziğini etkileyen en büyük eserlerden biridir. Özellikle Eddie Van Halen tarafından kullanılan ‘tapping’ tekniği daha önce benzerine rastlanmamış şekilde çift elle icra edildiği için ilk dinleyicileri şok etkisi altında bırakmıştır. Eddie Van Halen’ın kendi tasarımı Frankenstrat adlı gitarda çalınan eser yine Eddie Van Halen’ın kendi geliştirdiği ton olarak kabul edilen yüksek gain’li “Brown Tone”la kaydedilmiştir.

9-) Guns N’ RosesNovember Rain (Slash)

2 Ana bir de outro solosundan şarkı Guns N’ Roses grubunun en ünlü şarkılarından bir tanesidir. Slash’in solo yazımının en üst seviyelerinden bir tanesini gördüğümüz bu eser aynı zamanda klibiyle de hafızalarda yer edinmiştir. Özellikle outro solosu inanılmaz melodik olan bu eser tüm gitaristler tarafından öğrenilmesi gereken sololar içerisinde de yer almaktadır.

8-) The BeatlesWhile My Guitar Gently Weeps (Eric Clapton)

The Beatles’ın meşhur “White Album” ya da “The Beatles” olarak geçen albümün de yer alan bu parça The Beatles ile başka bir gitaristin birlikte kayıt aldığı ilk ve tek kayıttır. George Harrsion’ın yazdığı esere bir solo ekleme kararına varan grup aradıkları soloyu bir türlü kaydedemezler. Bunun üzerine yakın arkadaşları ve dönem İngiltere’sinin en meşhur ve yetenekli gitaristi Eric Clapton’dan yardım istemiştir. Eric Clapton’ın bu performansı The Beatles’ın en iyi gitar sololarından biri olarak değerlendirilmektedir.

7-) The Jimi Hendrix Experience – Hey Joe (Jimi Hendrix)

Jimi Hendrix ve grubunun yayımladığı ilk şarkılardan olan bu eser esasında bir halk türküsü olarak değerlendirebileceğimiz bu şarkının ilk rock yorumudur. Joe adlı biri ve arkadaşı arasında bir diyalog olarak geçen şarkıya Jimi Hendrix’in nokta atışı eklediği bu solo dinleyiciyi adeta o zamanlarda o hikâyenin ortasına götürmektedir. Duygusunun yanına tekniği de koyan Hendrix bu solosuyla bize dünyanın en iyi gitaristi olduğunu kanıtlamasında da önemli bir adımdır.

6-) Guns N’ RosesSweet Child O’ Mine (Slash)

Guns N’ Roses grubunun ilk stüdyo albümü “Appetite For Destruction”da albümü doldurmak için yazılan bu şarkının hikayesine solodan önce değinmek lazım. Slash’in bir alıştırma olarak kullandığı eğitimin notalarının üstüne ritim ve bateri ekleyen grup Axl Rose’un da sözleri yazmasıyla şarkıyı albüme koydular. Ancak Slash’in bu şarkıya, kendisine göre baştan savma, yazmış olduğu bu solo kendisinin ne kadar başarılı bir gitarist olduğunu da göstermektedir. Teknik olarak çok kolay olmayan bu solo duygu açısındansa dolup taşmaktadır.

5-) The Jimi Hendrix Experience – Little Wing (Jimi Hendrix)

Jimi Hendrix’in belki de en iyi ama en kısa sololarından bir tanesi olan bu eser 2 dakika 24 saniye süresiyle de grubun ve sanatçının en kısa şarkıları arasındadır. Stüdyo versiyonunda şarkının solosu şarkının sonunda olduğu için şarkı fade-out ile bitmektedir. Canlı kayıtlarda ve SRV cover’ında daha iyi anlaşılan solo tekniğiyle olduğu kadar duygusuyla da bu listede kendine yer edinmiştir.

4-) Lynyrd Skynyrd – Free Bird (Allen Collins ve Gary Rossington)

Lynyrd Skynyrd grubunun belki de en çok bilinen şarkısı olan bu eser aynı zamanda da en çok bilinen ve sevilen gitar soloları arasında yer almaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinde gerek Lynyrd Skynyrd gerekse de cover band’lerin konserlerinde çalınması için ismi haykırılan bu şarkı da solosuyla ün kazanmıştır. Uzun olduğu kadar kaliteli de olan bu solo diğer sololar gibi duygusu ve tekniğiyle ön plana çıkmaktadır.

3-) Led ZeppelinStairway To Heaven (Jimmy Page)

Led Zeppelin grubunun meşhur isimsiz, “Zoso”, “Four Symbols” ya da “Led Zeppelin 4” olarak adlandırılan albümünde yer alan bu eser. Gerek solist Robert Plant’in söz yazımı gerek Jimmy Page’in ritim gitar yetenekleri gerekse de diğer grup üyelerinin katkısıyla çok yüksek bir kaliteye erişmiştir. Jimmy Page’in yazdığı belki de en duygusal sololardan biri olan bu şarkı dünya çapında da hakettiği ilgiyi görmüştür.

2-) The Eagles – Hotel California (Don Felder)

The Eagles grubunun çoğu dinleyici tarafından bilinen tek eseri olan bu şarkı dünya müzik tarihinde ise en başarılı şarkılar arasında yer almaktadır. Harikulade bir solo yazımı örneği olan bu eser Don Felder tarafından bütün şarkı çapında toplam 12 gitar kullanılarak kaydedilmiştir. Canlı hali ise grup arkadaşı olan Joe Walsh ile birlikte performe edilmektedir. Solonun kendisi her şeyi açıkladığı için sizi sadece dinlemeye davet ediyorum.

1-) Pink FloydComfortably Numb (David Gilmour)

Pink Floyd grubunun en çok satan ikinci albümü olan “The Wall”da yer alan bu eser David Gilmour’un da prime time’ı olarak nitelendirebileceğimiz dönemine denk gelmiştir. Psyhadelic Rock türünün en güzel örneklerinden biri olan bu eser sololarıyla da hafızalarda, kulaklarda ve gönüllerde hakettiği yeri almıştır. İki solo içeren bu başyapıtın iki solosu da üst seviyelerdedir ancak bu listeye girmeye hak kazanan solo şarkının sonuna denk geldiği için stüdyo versiyonunda fade-out ile bitmektedir ama canlı kayıtları ve performansları daha uzundur. Bu solo için seçtiğimiz videoda David Gilmour’un Pink Floyd’la değil kendi solo kariyerinde sergilediği bir performanstır.

2 thoughts on “En İyi 10 Rock Gitar Solosu

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: