Hobi Edinmek Neden Pahalı?

Yeni bir hobi edinmek her zaman güzel bir fırsattır. Boş zamanlarınızı değerlendirirsiniz, yeteneklerinizi geliştirirsiniz, stresinizi atarsınız, kaliteli vakit geçirsiniz.

Özellikle pandemi yüzünden neredeyse tüm dünya karantinaya girince insanlar evde zaman geçirmeye başladı. Çoğu insan bu fırsatı yeni hobi edinmek için kullandı. Türkiye’deki insanlar da hobi edinmeye çalıştı elbet ancak belirtmek gerekir ki bir Avrupalı, Amerikalı kadar çok rahat hobi edinemedi.

Bugün biz de sitemizdeki iki kategoriyi-müzik ve ekonomi-birleştirerek bir yazı yazmak istedik. Bu yazıda iki insanı karşılaştıracağız. Bir yanda Amerikalı bir genç, diğer yanda ise Türk bir gencin elektro gitar çalmayı öğrenmek istediğini varsayalım. Bakalım bu iki genç gitar öğrenmek için gerekli olan ekipmanı tedarik etmek için ne kadarlık bir bütçe ayırmak zorunda?

Elektro Gitar

İlk öncelikle bir elektro gitarımızı seçelim. Yeni başlayanlar için ortalama bir gitar olan Squier FSR Affinity Stratocaster’ı baz alalım. Türkiye’deki genç bu gitarı nakit alırsa 2412 TL ödemek durumunda.

[https://shop.zuhalmuzik.com/squier-fsr-affinity-strat-mn-owt_192973.html]

Amerika’daki genç ise Squier by Fender Classic Vibe 60’s Stratocaster’ı alsın. Aynı gitarlar değil ama birbirlerinin müdavili sayılır. Avrupa’daki genç bu gitara sahip olmak için 430 dolar ödemek zorunda.

[https://www.amazon.com/Squier-Fender-Classic-Vibe-Stratocaster/dp/B07T47VS9L]

Amfi

Elektro gitarımızı seçtik, şimdi sırada amfi var. Yine ortalama bir amfiyi baz alalım. Türkiye’deki genç Fender Champion 20 Watt Elektro Gitar Amfisi alsın. Bunun için 1645 TL ödemek zorunda. Hem de jak kablo hediyeliymiş. Bir kablo için bile sevinir hale geldik 😂

[https://m.n11.com/fender-champion-20-watt-elektro-gitar-amfisi-jak-kablo-hediye-P459419054?gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjwrsGCBhD1ARIsALILBYqzOV-ue6R_j2f1LmiEpnrD0LyF2-By62oz04VLH4LTymU9xsDpmAQaAoKAEALw_wcB]

Düzgün bir karşılaştırma yapabilmek adına Amerika’daki genç ise aynı amfiyi yani Fender Champion 20 Watt Elektro Gitar Amfisi alsın. Bu genç bu ortalama amfiye 130 dolar ödemek zorunda.

[https://www.amazon.com/Fender-Champion-20-Electric-Amplifier/dp/B00EM5UOE6]

Teller

Gitarları aldık, öğrenmeye başladık, çaldık ve teller eskimeye başladı. Şimdi de tellerimizi değiştirmemiz lazım. Türkiye’deki genç Elixir markalı medium elektor gitar tellerini alabilmek için 138 TL ödeyecek.

[https://www.do-re.com.tr/elixir-19102-optiweb-medium-elektro-gitar-teli-11-49]

Amerika’daki genç ise aynı markadan yani Elixir’den elekto gitar telleri alsın. Bunun için sadece 13 dolar ödemek zorunda.

Teller

Biz başlangıç için gerekli olan ekipmanları araştırdık. Ancak senelerdir gitar çalan bir müzisyen kaliteli bir gitar almak isterse bu durumda ne olacak ? Bu karşılaştırmayı yapabilmek için Gibson Custom 60th Anniversary 1960 Les Paul Standard’ı seçtik.

Türkiye’deki müzisyen bunu alabilmek için tam tamına 83.745 TL ödemek zorunda.

[https://www.do-re.com.tr/gibson-custom-60th-anniversary-1960-les-paul-standard-v1-vos-elektro-gitar-antiquity-burst]

Amerika’daki müzisyen ise aynı gitara sahip olabilmek için 7.000 dolar ödemesi yeterli.

[https://www.sweetwater.com/store/detail/LPR60ULWTB–gibson-custom-1960-les-paul-standard-reissue-electric-guitar-murphy-lab-ultra-light-aged-wide-tomato-burst]

Bütçe Karşılaştırması

Hem Amerika’daki genç hem de Türkiye’deki genç gitar çalmayı öğrenmek için gerekli olan ekipmanları aldı. Şimdi teker teker hesaplayalım.

Türk;

Elektro gitar- 2412 TL

Amfi- 1645 TL

Teller- 138 TL

Toplam- 4.195

Amerikalı;

Elektro gitar- 430 Dolar

Amfi- 130 Dolar

Teller- 13 Dolar

Toplam- 573 Dolar

İki gencin ödeyeceği paraları birim olarak düşünmemiz gerekiyor. Sonuçta Türkiye’deki genç bu ekipmana toplamda 4.195 birim ödeyecekken Amerika’daki genç sadece 573 birim ödemek zorunda.

Bakalım bu iki genç bu ekipmanları almak için ne kadar çalışmak zorunda?

İki gencin de asgari ücretle çalıştığını varsayalım. Türkiye’de şu an aylık net asgari ücret 2.825 TL. Bu maaşla bu ekipmanları alabilmesi için yaklaşık 1.5 ay çalışmak zorunda.

Amerika’daki asgari ücret 2009’dan bu yana saatlik 7.25 dolar. Ancak eyaletten eyalete farklılık gösteriyor. Örneğin ülkenin ekonomik olarak en büyük eyaleti olan California’da saatlik asgari ücret 14 dolar. Ancak biz yasal olan asgari ücret miktarını yani 7.25 doları esas alalım. Amerika’daki genç bu ekipmanı alabilmek için yaklaşık 80 saat çalışmak zorunda. Haftaiçi 5 gün, günde 8 saat çalıştığını düşünürsek bu durumda tam 2 haftada istediği ekipmana kavuşmuş olacak. California’da çalışan bir genç ise bu ekipmana yalnızca 1 haftada ulaşabilme imkanına sahip.

Yazarların Değerlendirmesi

Yani dememiz o ki bazıları gibi bu fiyatları kur oranıyla çarpmaktansa, bu parayı kazanmak için harcanacak emeği hesaplamak daha doğru olacaktır. Amerikalı bir genç bizim ülkemize göre çok daha rahat bu hobiyi edinebilir. Bu yazıda örnek olarak verdiğimiz daha profesyonal gitar esasında gerek Amerika Birleşik Devletleri’nde gerekse ülkemizde herkesin alabileceği veya almak için bu ücreti gözden çıkaracağı bir gitar değildir. Yine birim üzerinden örnek vermek gerekirse Fender Amerikan model bir Telecaster almak isterseniz ülkemizde nakit olarak 14.587 TL ödemeniz gerekmektedir.

[https://shop.zuhalmuzik.com/Fender-American-Performer-Telecaster-Akcagac-Klavye-Vintage-White-Elektro-Gitar_98999.html]

Ancak aynı ürünün müdavilini ABD’li gencimiz almak isterse 1.500 dolar ödemesi yeterli olacaktır.

[https://www.amazon.com/Fender-American-Professional-Telecaster-Fingerboard/dp/B08L33TSXB]

Biri 1.500 birim, biri neredeyse 14.600 birim. Arada 13.000 birim bir fark var. Diğer bir deyişle Türkiye’deki genç bu gitarı alabilmek için Amerika’daki gençten 5 ay daha fazla çalışmak zorunda. Aradaki bu fark Türkiye’de neden hobi edinmenin çok zor olduğunu gösteriyor başka söze gerek yok.

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: