En İyi 10 Türk Gitaristi

10-) Tolga Akyıldız
Tolga Akyıldız, Teoman Konserinden

Babası Cihat Akyıldız’ın izinden giden Tolga Akyıldız’ı tanıyanlarınız muhtemelen Teoman konserlerinden tanıyacaktır. Kendisini Teoman’ın yanı sıra Deniz Sipahi ile birlikte İkimiz adlı grubundan da tanıyabilirsiniz. Teoman’la konserlerinde hem akustik hem de elektrogitar performansları kendisinin ne denli kaliteli bir gitarist olduğunu göstermektedir. Kendi solo performansları da göz önünde bulundurmaya değerdir.

9-) Metin Türkcan
Şebnem Ferah ve Metin Türkcan Bursa konserinde.

Öncelikle Pentagram ve Şebnem Ferah’ın gitaristi olarak tanıdığımız Metin Türkcan gerek teknik gerekse metal müzik dalında duygu verme konusunda çok üst seviyelere yükselmiştir. Şebnem Ferah dinlerken duyduğunuz gitar sololarının hoşunuza gitmediğinizi söylemek pek mümkün değildir. Türkiye’nin en iyi gitaristlerinden biri konumunda olan Metin Türkcan bu listede olmazsa olmazlardandır.

8-) Asım Can Gündüz
Asım Can Gündüz, performans esnasında.

Müziğe ABD’de başlayan Asım Can Gündüz Türk gitaristlerinin arasında belki de en farklı gitarist olarak da öne çıkmaktadır. ABD’de The Monkees, Jimi Hendrix gibi sanatçıları dinleyip çalarak gitara başlamıştır. Asım Can Gündüz ABD’de Awesome John olarak da tanınmaktadır bunun nedeni Asım Can ve Awesome John kelimelerinin İngilizce aksanıyla söylendiği düşünülürse birbirine benzemesidir. 2 Albümü olan sanatçının sahne performansları da etkileyicidir. Bir rivayete veya efsaneye göre de Jimi Hendrix’in bir gitarı Asım Can Gündüz’dedir ancak buna dair bir kanıt mevcut değildir.

7-) Batu Mutlugil
Batu Mutlugil, canlı performansdan.

Türkiye’de Blues müziğin yaygınlaşmasında en büyük etkenlerden biri olan Blue Blues Band’in kurucu üyelerinden ve gitaristlerindendir. Nam-ı değer Batu Baba Taksim’deki Mojo Barın da sahibidir. Nice performanslara, sahnelere ve hikâyelere şahit olan bu barda Batu Babanın da etkisi yadsınamaz. Günümüzde de Batu Mutlugil Band’le kariyerine devam eden büyük üstadın bir adet de “Biu Biu Blues” adlı bir şarkısı vardır. Batu Mutlugil halen genç gitaristleri ve müzisyenleri etkileyen büyük bir ekoldür.

6-) Erkin Koray
Erkin Koray

Erkin Koray ve yine nam-ı değer Erkin Baba Türkiye’de hard rock ve psychedelic rock türünün öncülerinden olan büyük üstad aynı zamanda da Anadolu rock türünün de kurucusudur. “Bir Eylül Akşamı”, “Akrebin Gözleri”, “Çöpçüler”, “Arap Saçı” ve “Fesuphanallah” gibi nice şarkının da yazarıdır. Şarkıları The Rolling Stones’dan Duman’a kadar nice grubun ve sanatçının da ilham kaynaklarından biridir. Gitarist olarak da azımsanamayacak ölçüde bir yazım ve çalma yeteneğine sahip olan Koray bu listede yer almazsa haksızlık olurdu. Erkin Koray hakkında daha detaylı bilgi için başlıktaki link’e tıklayabilirsiniz.

5-) Erkan Oğur
Erkan Oğur ve mucidi olduğu perdesiz gitarı.

4 yaşından itibaren müzik eğitimine başlayan virtüöz sanatçı genç yaştan itibaren keman, bağlama, flüt ve cümbüşe hâkimdir. İlerleyen dönemlerde İstanbul Teknik Üniversitesinde Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzik Teorisi bölümünden mezun olmuştur. 1976’da Perdesiz Gitarın icat eden büyük üstad aynı enstrümanın da ilk virtüözlerindendir. MFÖ’nün “Ele Güne Karşı”, Yavuz Çetin’in “Dünya” şarkısı ve kendisinin nice şarkısında bu enstrümanı çalarken duyulabilir. Erkan Oğur aynı zamanda klasik ve elektrogitar da çalmaktadır.

4-) Batuhan Mutlugil
Batuhan Mutlugil, Duman konserinden.

Batu Mutlugil’in oğlu ve Duman grubunun lead gitaristi olarak tanınan Batuhan Mutlugil yakın tarihte de solo kariyerine bir albümle başlamıştır. Duman grubuyla yazdığı şarkılar ve sololarla kendini tanıtan ve ön plana çıkaran başarılı gitarist “Helal Olsun”, “Öyle Dertli”, “Ah”, “Akıbet”, “Balık” ve “Oje” gibi şarkıların da yazarıdı. Mutlugil Duman’ın da çoğu solosunu kendi yazmıştır. Jazz ve Blues dalıyla da ilgilenen gitarist bir dönem Yavuz Çetin ile birlikte Blue Blues Band’de de çalmıştır.

3-) Gür Akad
Gür Akad

Kurtalan Ekspres ile ön plana çıkan virtüöz aynı zamanda Barış Manço, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Erkin Koray, Pentagram ve Tarkan gibi nice sanatçılara da gitarıyla eşlik etmiştir. Kendi grubu Gür Akad Band ile müzik kariyerine devam etmektedir. Juri üyeliği de yapmış olduğu programlar mevcuttur. Türkiye’de gitaristliğin öncü ve liderlerinden biri olan Gür Akad herkesin sevgi ve saygısını da kazanmıştır.

2-) Akın Eldes
Akın Eldes

Genellikle Bulutsuzluk Özlemi ile tanınan efsanevi gitarist aynı zamanda Asım Can Gündüz, Haluk Levent, Tanju Duru, Kurtalan Ekspres gibi isimlerle de çalışmıştır. Kendi solo kariyerinin yanı sıra Pinhani grubuyla birlikte de sahne almaktadır. Kendisi gitarın yanı sıra cümbüş ve banjo gibi enstrümanlar da çalabilmektedir. Yakın zamanda pandemi döneminde de “Deneme” adını verdiği bir dizi teklisi de bulunmaktadır. Gitarda teknik ve duyguyu bir arada kullanmayı başarabilen en özel gitaristlerden biridir.

1-) Yavuz Çetin
Yavuz Çetin

Bu listenin tartışmasız bir numarası ise kesinlikle Yavuz Çetin’dir. Kendisinin Blue Blues Band ile tanınmasının ardından Kıraç, MFÖ ve Göksel gibi sanatçılarla çalışarak başarısını arttırmıştır. Dünya çapında bir gitarist olduğu su götürmez bir gerçek olan Yavuz Çetin’in solo kariyerinde 2 adet stüdyo albümü mevcuttur. Bu başarıyı kelimelerle değil de şarkılarla özetlemek gerekirse “Benimle Uçmak İster Misin?”deki solo, “Yaşamak İstemem”deki söz yazımı, “Cherokee” ve “Bul Beni”deki ritim, “Dünya”daki akustik gitar ve daha nice eseri Yavuz Çetin’i ve yeteneğini anlatacaktır. Büyük üstada selam olsun.

One thought on “En İyi 10 Türk Gitaristi

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: