27’ler Kulübü

27’ler Kulübü Nedir?

27’ler kulübü bir halk efsanesidir. Bu efsane 1969-71 arasında dönemin popüler sanatçılarından Jim Morison, Jimi Hendrix, Janis Joplin ve Brian Jones’un 27 yaşlarında ölmesinden ortaya çıkmıştır. Bütün sanatçıların 27 yaşında ölmesi dinleyicinin ve halkın dikkatini çekmiştir. Ancak bu “Kulüp” Nirvana’nın kurucu üyesi Kurt Cobain 27 yaşında ölene dek popülerlik kazanmamıştır.

27’ler kulübü ismi ise Kurt Cobain’in annesi Wendy Fradenburg Cobain O’Connor’ın oğlunun ölümünden sonra verdiği bir söyleşiden çıkmıştır. Cobain’in annesi “Şimdi o gitti ve o saçma kulübe katıldı. Ona, o saçma kulübe katılmamasını söylemiştim.” cümlesi akıllara tekrar 69-71 arası 27 yaşında ölen büyük sanatçıları getirmiştir ve “kulübün” aslında ne kadar çok üyesi olduğu anlaşılmıştır. Bu üyelerden ilki 1938’de ölen blues üstadı Robert Johnson olarak kabul edilir.

27’ler Kulübü Üyeleri

27’ler kulübünün çok sayıda üyesi vardır. Ancak halk arasında popüler olarak bilinen sanatçılar arasında Jim Morison, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Janis Joplin, Brian Jones, Robert Johnson ve Amy Winehouse yer almaktadır. 27 yaşında ölen sanatçıların bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Jim Morison
Jim Morison

8 Aralık 1943 doğumlu The Doors adlı rock grubunun solisti ve söz yazarı olan sanatçı 3 Temmuz 1971 yılında kalp yetmezliğinden dolayı hayata gözlerini yummuştur.

Janis Joplin
Janis Joplin

19 Ocak 1943 doğumlu Big Brother and the Holding Company ve solo kariyeriyle ün kazanan; rock, blues ve soul türlerinde eserler veren sanatçı 4 Ekim 1970’de yüksek doz uyuşturucunun sonucu olarak hayata gözlerini yummuştur.

Jimi Hendrix
Jimi Hendrix

27 Kasım 1942 doğumlu gitar virtüözü, The Jimi Hendrix Experince grubunun solisti ve gitaristi olan sanatçı 18 Eylül 1970 Londra’da kaldığı otelde aşırı alkol ve uyku hapı overdose’undan hayatını kaybetmiştir. Jimi Hendrix halen çoğu otorite ve dinleyici tarafından tarihin en iyi gitaristi olarak nitelendirilmektedir.

Robert Johnson
Robert Johnson’ın bilinen tüm fotoğrafları.

8 Mayıs 1911 doğumlu tarihin ilk popüler blues sanatçılarından olan Robert Johnson, 16 Ağustos 1938’de alkol zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetmiştir. Robert Johnson 27’ler Kulübünün ilk üyesi olarak kabul edilmektedir.

Brian Jones
Brian Jones

The Rolling Stones’un gitarist ve kurucu üyelerinden olan Brian Jones 3 Temmuz 1969 kanında yüksek doz uyuşturucuyla birlikte evinin havuzunda ölü bulunmuştur.

Kurt Cobain
Kurt Cobain

20 Şubat 1967 doğumlu sanatçı Nirvana grubunun solisti, gitaristi ve kurucu üyesidir. Efsanevi müzisyen 5 Nisan 1994’de kanında yüksek miktarda uyuşturucuyla beraber bir tüfekle kafasına sıkarak intihar etmiştir.

Amy Winehouse
Amy Winehouse

14 Eylül 1983 doğumlu şarkıcı ve söz yazarı 23 Temmuz 2011’de alkol zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetmiştir. Soul, RnB ve jazz türlerinde eserler veren Winehouse ölümünden 3 yıl önce 27’ler kulübüne ithafen 27’sinde ölmekten korktuğunu belirtmiştir.

Bilimsel Araştırmalar

British Medical Journal’da Amy Winehouse’un 27 yaşında ölmesinin ardından yapılan çalışma müzisyenlerin ölüm riskinin 27 yaşında bir artış olmadığını göstermiştir. Fakat ün ve şöhretin getirdiği psikolojik baskı müzisyenler arasında 20 ile 30 yaşları arasında ölüm riskini arttırmaktadır.

Her ne kadar yukarda bahsettiğimiz efsanevi müzisyenler 27 yaşında öldüyse de bir o kadar da halen hayatta veyahut farklı yaşlarda ölenler de mevcut. Bu kulübün sanatçıların diğer sanatçılara kıyasla daha iyi veya daha kötü olduğunu gösteren bilimsel veya sanatsal herhangi bir kanıt yoktur.

One thought on “27’ler Kulübü

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: