Billie Eilish

Billie Eilish Kimdir?

Tam adıyla Billie Eilish Pirate Baird O’Connell 18 Aralık 2001 tarihinde Los Angeles, California, ABD’de dünyaya gelmiş şarkıcı ve söz yazarıdır. Kendisi de şarkıcı ve söz yazarı olan ağabeyi Finneas Baird O’Connell ile birlikte şarkılarını yazmakta ve kaydetmektedir. Günümüzün pop türüne çok büyük katkısı bulunan Billie Eilish ve Finneas şarkı yazımları ve kayıtlarına evlerindeki yatak odalarında başlamıştır. Şu an halen kayıtlar Finneas’ın kendi evinde devam etmektedir.

Şarkılarında kullandıkları bazı sesleri gerçek hayattan kaydeden sanatçılar şarkılarında kibrit yanma sesi, diş hekimi aletleri, trafik lambası sesi, uçaklarda kullanılan kemer takma uyarı sesi gibi sesler kullanmışlardır. Bu gibi teknikler şarkı yapımcılığında uzun süredir görülmemiştir. Özellikle Billie Eilish vokallerinde Auto-Tune kullanmayarak müziğe gerçek yeteneğin dönüşünü de simgelemektedir.

SoundCloud Dönemi
Billie Eilish, Variety Magazine

Ününü 2015 yılında SoundCloud’a yüklediği “Ocean Eyes” adlı şarkısıyla kazanmıştır. Bu şarkılardan önce “​sHE’s brOKen” ve “Fingers Crossed” adlı parçalar da yayımlamıştır.

Bu üç şarkıdan sonra dördüncü SoundCloud parçası olan “Six Feet Under”ı yayımlayan sanatçı Darkroom ve Interscope Records’un dikkatini çekmiştir. Kasım 2016’da Darkroom ve Interscope tarafından “Six Feet Under” ve “Ocean Eyes” single olarak tekrar piyasaya sürülmüştür.

‘dont smile at me’

Bunlar gibi birkaç single’dan sonra Billie Eilish’in ilk EP’si olan ‘dont smile at me’ 11 Ağustos 2017’de yayımlanmıştır. “idontwannabeyouanymore”, “COPYCAT”, “bellyache”, “&burn” ve “ocean eyes” gibi şarkıları içeren EP çok büyük başarı elde etmiştir.

Bu EP’den sonra Şubat 2018’de Where’s My Mind adlı turnesine çıkan sanatçı aynı yılın Nisan ayında ününe ün katan düet olan “Lovely” adlı şarkısını Khalid ile birlikte piyasaya sürmüştür.

Daha sonra yeni stüdyo albümünden şarkılar yayımlamaya başlayan Eilish bu yeni albümden sırasıyla; “you should see me in a crown”, “when the party’s over”, “bury a friend” ve “wish you were gay” adlı parçaları tekli olarak yayımlamıştır.

‘WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?’
Billie Eilish

Sanatçının ilk stüdyo albümü ‘WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?’ 29 Mart 2019’da yayımlanmıştır. Eleştirmenler ve dinleyiciler tarafından çok büyük ilgi gören albüm Billie Eilish’in de kariyerinin zirvesine ulaşmasına yardımcı olmuştur.

Billboard 200 listesine birinci sıradan yerleşen albüm 62. Grammy Ödülleri’nde Yılın Albümü ödülünü de almıştır. Yine 62. Grammy Ödülleri’nde 4 genel kategoride aday gösterilen en genç sanatçı olmuştur. Bu ödül töreninde toplamda 6 adaylığı bulunan Billie Eilish bunlardan 5’ini kazanmıştır. Abisi Finneas O’Connell ise aynı ödül töreninde ‘WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?’ ile ‘BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL’ ve ‘PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL’ dallarında ödül kazanmıştır. Böylelikle bu ikili toplamda 7 ödülle evlerine dönerek tarihe geçmişlerdir.

‘WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?’ içerisindeki “bury a friend”, “when the party’s over”, “you should see me in a crown”, “all the good girls go to hell”, “i love you”, “wish you were gay” ve “my strange addiction” gibi şarkılarla ABD’de 3 kere ve Birleşik Krallık’da 2 kere olmak üzere diğer ülkelerle birlikte toplamda 44 kere platinyum plak ödülü kazanmıştır.

Billie Eilish ve Finneas‘ın Grammy Ödülleri hakkında daha detaylı bilgi için bu satırdaki isimlerine tıklayabilirsiniz.

Canlı Albüm ve 2020
Billie Eilish’in turne esnasında çekilmiş bir fotoğrafı.

7 Kasım 2019’da Third Man Records tarafından sadece plak üzerine olarak Billie Eilish’in akustik bir canlı albümü de yayımlamıştır.

Bu canlı albümden 6 gün sonra yeni teklisi “Everything I Wanted”ı yayımlayan sanatçı bu single ile de çok büyük başarı elde etmiştir.

13 Şubat 2020’de yeni James Bond filmi için kaydettiği şarkısı “No Time to Die”ı yayımlayan sanatçı bir James Bond tema şarkısı yazıp kaydeden en genç sanatçı unvanını da almıştır.

63. Grammy Müzik Ödülleri’nde bu iki single ile toplamda 4 kategoride aday gösterilen Billie Eilish iki tane Grammy ödülünü kazanmıştır.

2020 yılındaki ikinci single’ı “My Future” 30 Temmuz 2020 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bu şarkıdan sonra Forbes dergisinin 2020’nin en çok kazanan ünlüleri sıralamasına 54 Milyon Dolar ile 43. Sıradan girmiştir.

2020 yılının üçüncü ve son single’ı olan “Therefore I Am” 12 Kasım 2020’de yayımlanmıştır. Sosyal medyada büyük ün kazanan şarkı sanatçının 2020 yılı içerisinde yayımladığı tekliler içerisinde en çok dinlenen şarkı konumundadır.

2021 yılındaki ilk teklisi ise Rosalia ile birlikte yayımladıkları İspanyolca şarkı “Lo Vas a Olvidar” idir. Bu tekliden sonra Apple TV platformu prodüktörlüğünde çekilen belgesel ‘Billie Eilish: The World’s a Little Blurry’ yayımlanmıştır. Belgesel ülkemizde yasal erişime açık değildir.

Yeni Albüm

Billie Eilish Ekim 2020’de verdiği bir röportajda hâlihazırda en az 16 tane şarkı üzerinde çalıştığını ve bunları 2021 yılında yayımlayabileceğini söylemiştir. Bu haber hayranlar ve dinleyiciler üzerinde yeni bir stüdyo albümü müjdesi etkisi de yaratmıştır.

Billie Eilish’in Spotify Profili

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: