Dünyanın En İyi 10 Gitaristi

Bu listemizde Dünyanın En İyi Gitaristleri arasında yer alan sanatçıları değerlendirirken; teknik, duygu, gitar kültüründe etki ve şarkı yazımları göz önünde bulundurulmuştur. Bu listeye pekala girebilecek ancak 10 adet gitarist seçmek zorunda olduğumuz için bu listeye alamadığımız Brian May, George Harrison, Keith Richards, Chuck Berry, Freddie King, Randy Rhodes, Les Paul ve Tony Iommi gibi isimlere saygılarımızı ve sevgilerimizi sunarak listemize başlıyoruz.

10-) Robert Johnson
Robert Johnson’ın bilinen fotoğraflrı.

Mükemmel bir şekilde gitar çalmak için ruhunu şeytana sattığı rivayet edilen sanatçı. Blues türünün yaygınlaşmasında ve popülerlik kazanmasında ilk öncülerdendir. Tarihte nice Blues ve Rock sanatçısına ilham kaynağı olan Robert Johnson uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek eserlerin de sahibidir. Kendisi aynı zamanda 27’ler Kulübünün ilk üyesi sayılmaktadır.

9-) Stevie Ray Vaughan
Stevie Ray Vaughan

Stevie Ray Vaughan (SRV), 3 Ekim 1954’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Dallas Texas’da dünyaya geldi. 7 yıl süren kısa süreli kariyerine büyük başarılar sığdıran SRV Blues ve Rock müzik türlerinde büyük etkiler bırakmıştır. Gitar çalış tekniği ve hissiyatıyla dinleyicilerde ve gitaristlerde büyük etki bırakmıştır ve eminiz ki uzun yıllar bırakmaya devam da edecektir.

8-) Angus Young
Angus Young

AC/DC’nin lead gitaristi olan sanatçı grubun neredeyse tüm şarkılarının da yazarları arasındadır. Gerek tarihe geçen soloları gerek sahnedeki enerjisiyle hissiyat ve tekniği bir arada kullanabilen sanatçı dünyanın en iyi gitaristleri arasındadır.

7-) Eddie Van Halen
Eddie Van Halen

Sadece gitar çalımına ve hissiyatına değil gitar enstrümanının kendisine de kendi icatları, amfileri ve gitarlarıyla da katkı sağlamıştır. Tapping adlı tekniği bambaşka bir seviyeye çıkartarak bu tekniği adeta yeniden keşfeden Eddie Van Halen nice nesillerin de ilham kaynakları arasındadır.

6-) David Gilmour
David Gilmour. Gençliği ve yakın dönem.

Pink Floyd grubunun, Syd Barret’ın ayrılmasıyla, lead gitaristi olan David Gilmour psychadelic rock türüne soloları, ritimleri ve özgün yaklaşımlarıyla bambaşka bir boyut ve duygu kazandıran sanatçı; “Comfortably Numb”, “Time”, “Shine On You Crazy Diamond” ve “Another Brick In The Wall” gibi sololarla da gitar ve müzik tarihine geçmiştir.  

5-) Slash
Slash'in Hayatı: Bir Saul Hudson Serüveni | Gitarmaj
Slash

Guns N’ Roses grubunun kurucularından olan ve grubun tarihteki yerini almasında başrollerden olan Slash, Guns N’ Roses’ın yanı sıra Velvet Revolver, Slash’s Snakepit ve Slash’s Blues Ball gibi gruplarla birlikte Michael Jackson’ın da bir dönem gitaristliğini yapmıştır. Halen solo kariyerine devam eden sanatçının solo kariyeri de dâhil olmak üzere nice üst düzey teknik ve duyguya sahip şarkıların üretiminde büyük katkıları vardır.

4-) B.B. King
B.B. King

Blues türünün günümüzde bulunduğu yere yükselmesinde ve popülerlik kazanmasında çok büyük katkısı olan sanatçı Blues gitar hakimiyeti ve sololarıyla duygu ve tekniği bir arada çok yüksek seviyelere çıkarmıştır. Kariyerine “Thrill Is Gone” başta olmak üzere; “Everyday I Have The Blues”, “How Blue Can You Get?”, “Riding With The King”, “3 O’Clock Blues”, “Lucille”, “Hummingbird”, “Sweet Sixteen”, “You Upset Me Baby” ve “Sweet Little Angel” gibi başyapıtlar sığdıran B.B. King bugün halen en çok saygı duyulan gitarist ve müzisyenlerden biridir.

3-) Eric Clapton
Eric Clapton

Gerek ritim gerekse de solo gitarda üst seviye hâkimiyeti bulunan sanatçı çaldığı gruplar olan The Yardbirds, Cream, Derek and the Dominos ve The Dirty Mac gibi grupların efsanevi şarkıları ve performanslarının yanı sıra müzik kariyeri boyunca birçok klasikleşmiş şarkının da görünmez kahramanlarından biri olmuştur. Yer aldığı bazı kayıtların arasında The Beatles – While My Guitar Gently Weeps, The Rolling Stones – Brown Sugar, Sting – It’s Probably Me ve John Lennon – Cold Turkey gösterilebilir.

2-) Jimmy Page
Jimmy Page

Led Zeppelin grubuyla ün kazanan sanatçı grubuyla beraber yayımladığı “Stairway to Heaven”, “Whole Lotta Love”, “Kashmir”, “Rock and Roll”, “Heartbreaker”, “Since I’ve Been Loving You” ve “Dazed and Confused” gibi şarkılarla gerek gitar çalımına yaklaşımı gerek tekniği gerekse sololarındaki duygusuyla dünyanın en özgün ve başarılı gitaristlerinden birisidir. Keman yayı ile çalım tekniği dâhil olmak üzere bir çok teknikte olduğu gibi akustik, elektro, 12 telli gitar ve mandolin gibi enstrümanlarda da uzmanlaşan Jimmy Page gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biridir.

1-) Jimi Hendrix
Jimi Hendrix

Bugün mirası hala saygıyla anılan Jimi Hendrix çoğu otorite, başarılı müzisyen ve gitarist tarafından tarihin gelmiş geçmiş en iyi gitaristi kabul edilmektedir. Kısa kariyerine “Voodo Child (Slight Return), “Little Wing”, “Mannish Boy”, “Castle Made of Sand”,  “Hear My Train A Coming” ve “All Along The Watchtower” gibi nice başarılı şarkı sığdırmıştır. Kendi döneminin çok üstünde bir virtüözlük seviyesiyle gitar çalan Hendrix ritim ve solo gitar tekniklerinin yanı sıra Wah ve Fuzz efekt pedallarını da ilk kullanan isimlerden biridir.

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: