Kripto Para Dünyasına Gireceklere Tavsiyeler

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklandı. Listede Nijeryalılar yüzde 33 ile ilk sırada yer alırken Vietnam vatandaşları yüzde 21 ile ikinci, Filipinler yüzde 20 ile 3’ncü sırada yer aldı. Türkiye ise yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı.

Farklı platformlarda kripto para yatırımı yapacak olan yeni yatırımcılar bazı hususlara dikkat etmelidirler. Bu hususları sıralamak gerekirse;

1-) Borsa seçimi

Güvenilir bir borsa seçimi her zaman en önemli olanıdır. Parayı emanet edeceğimiz borsayı dikkatle seçmek gerekir. Geçtiğimiz günlerde birkaç Türk borsasının yatırımcıları dolandırması üzerine Türk borsalarına olan güven hayli azaldı.

Çoğu yatırımcı hacmi yüksek ve uluslararası borsalarda işlem yapılmasını öneriyor. Bu tanıma uyan borsaların en başında ise Binance geliyor. Yeni çıkan ve ismi duyulmayan borsalardan da uzak durulması gerektiğini ekliyorlar.

2-) Sermaye

Kripto para piyasası diğer finansal enstrümanlara göre volatilitesi yüksek bir piyasadır. Dolayısıyla sadece birkaç saatte değeri %1000 kadar artan kripto paralara bile şahit olabiliyoruz. Aynı şekilde sadece birkaç saatte değeri %90 kadar düşen kripto paralar da var.

Bu piyasaya yeni giriş yapıyorsak koyduğumuz parayı kaybettiğimizde canımızın yanmaması gerekir. İlk başta küçük bir sermaye ile girilmesi deneyim kazanılması açısından önemlidir.

3-) Kaldıraç

Yeni başlayanlar yatırımcıların kaldıraçlı işlemlerden uzak durması gerekir. Zaten dalgalanmaların çok olduğu bir piyasada bir de kaldıraç kullanılırsa risk çok artırılmış olur.

4-) Teknik analiz

Çoğu başarılı yatırımcı teknik analiz sayesinde kripto paralardaki yatırımlarını büyütürler. Bu piyasada kalıcı olmak içinse teknik analiz bilmek şart.

Ancak teknik analiz birkaç günde veya ayda öğrenilecek bir analiz türü değildir. Yeni başlayan yatırımcıların teknik analiz eğitimleri ile teknik analiz öğrenmeye başlamaları tavsiye ediliyor.

Farklı kişilerden alınan ‘tüyolarla’ yatırım yapılması kripto paralarda yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. En doğru yatırım yatırımcının kendi başına yaptığı yatırımdır. Bu yüzden teknik analiz öğrenmek kripto paralarda olmazsa olmaz.

5-) Sepet ve Nakit

Bu dalgalanmalardan yararlanıp kısa sürede sermayeyi birkaç katına çıkarma düşüncesinden uzak durulması gerekiyor. Bu piyasada çok para kazanılabileceği gibi sermaye tamamen de kaybedilebilir.

Sermayeyi tek bir kripto paraya yatırmaktansa sermayeyi farklı kripto paralara bölerek sepet oluşturulmalıdır. Böylece risk azaltılmış olur.

Aynı zamanda istisnalar olmakla birlikte hiçbir zaman sermayenin tamamı kripto paralarda olmamalıdır. Yatırımcılar olası düşüşlerde kripto paraları ucuza alma fırsatını kaçırmamak için belli bir miktar nakitte durulmasını tavsiye ediyor.

6-) Sabır ve Çok İşlem Yapılmaması

Bu piyasada “trade” ederek para kazanan da var uzun vadeli düşünüp kazanan da. Dolayısıyla yatırımcılar stratejilerini belirlerken kendi kişisel özelliklerine dikkate almalı.

Blockchain’in bir devrim olduğunu düşünenler blockchain’in ürünü olan kripto paralara uzun vadeli olarak yatırım yapıyorlar. Ancak kısa vadeli düşünüp para kazanan da var. Her iki yöntemle de bu piyasalarda para kazanmak mümkün.

Yeni başlayanların sabırlı olması, uzun vadeyi seçmesi ve çok işlem yapmaması tavsiye ediliyor.

7-) Stop Limit

Herhangi bir kripto para alındığında her zaman stop limit kullanılmalıdır. Bu kadar dalgalanmaların olduğu piyasada sermayeyi korumanın en iyi yollarından biridir.

Olası büyük bir düşüş yaşandığında pozisyonunda stop limit kullanmayan yatırımcı çok büyük zarar edebilir.

8-) Soğuk cüzdan
Bir soğuk cüzdan türü olan Ledger Nano S.

Uzun vadeli yatırımlarda yatırımcılar kripto paralarını soğuk cüzdanlarda saklayarak siber saldırılara ve diğer güvenlik açıklarına karşı önlem alabilirler.

Soğuk cüzdanlarda internet bağlantısı yoktur.

Soğuk cüzdandaki kripto paralara sadece şifre sahibi erişebilmektedir. Dolayısıyla yatırımcılar bu cüzdanda kripto paralarını depolayabilirler.

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: