Lynyrd Skynyrd

Bugün Türkiye’de çok fazla dinlenmeyen ve 1970’lere damga vuran bir grup hakkında yazacağız: Lynyrd Skynyrd. Rock tarihinde başarılı işlere imza atan ancak birçok kötü olay yaşayan grup bugün hala farklı üyelerle konser vermektedir.

Üç gün önce grubun gitaristi Rickey Medlocke’un koronavirüse yakalandığı açıklandı. Kendisine Art Of Economics ailesi olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Grubun ilk stüdyo albümünün kapağı.
Grubun Kuruluşu

Lynyrd Skynyrd Amerikalı ‘Southern Rock’ müzik grubudur. İlk albümleri çıkana kadar birçok isim değişikliği yapan grup 1964’te Ronnie Van Zant, Allen Collins, Gary Rossington, Larry Junstrom ve Bob Burns tarafından kuruldu.

Grubun etkilendiği sanatçılar arasında The Beatles, The Rolling Stones, The Yardbirds yer almaktadır.

Grup Adının Hikayesi

Grubun bazı üyeleri Florida’daki Robert E. Lee Lisesi’nde öğrenciymiş. Bu lisede de Leonard Skinner adlı beden eğitimi öğretmeni varmış. Bu lisede okuyan grubun üyeleri ile öğretmenin arası çok iyi değilmiş.

Bir söylentiye göre öğretmen grubun üyelerine “sizden bir bok olmaz” demiş. Bu olaya çok sinirlenen grup biz de o zaman bir bok olmayacak gruba senin adını veririz demiş. Ancak öğretmenin ismindeki sesli harfleri ‘y’ ile değiştirmişler.

Lynyrd Skynyrd 2006’da Rock and Roll Hall of Fame’e kabul edildi. Buradaki konsere öğretmen Leonard Skinner de katıldı.

Lynyrd Skynyrd’ın Rock and Roll Hall of Fame’deki Free Bird performansı.

Grubun Çıkardığı Albümler

Grup 1977’de dağılıncaya kadar beş adet stüdyo albümü piyasaya sürmüştür.

  • 1973 – Lynyrd Skynyrd(‘leh-‘nérd ‘skin-‘nérd)
  • 1974 – Second Helping
  • 1975 – Nuthin’ Fancy
  • 1976 – Gimme Back My Bullets
  • 1977 – Street Survivors

Grubun en fazla sevilen şarkıları arasında Simple Man, Free Bird, Gimme Three Steps, Sweet Home Alabama, Call Me The Breeze, Saturday Night Special, Gimme Back My Bullets, That Smell gibi şarkılar yer almaktadır.

Grubun bazı şarkılarının hikayesini yazdığımız yazıyı okumanızı öneririz.

1970’ler

İlk stüdyo albümün çıkışı ile uçak kazası arasında 4 sene vardır. Bu süre zarfında grubun özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde iyi bir çıkış yakaladığı söylenebilir.

İlk albümlerinde yer alan ‘Free Bird’ Bildboard Hot 100 listesinde 19. sıraya, ikinci albümde yer alan ‘Sweet Home Alabama’ ise 8. sıraya yükseldi.

‘Free Bird’ bir RnR klasiği haline geldi. Şarkının solosu yaklaşık 4 dakikadır ve çoğu kişi solonun rock tarihindeki en iyi sololardan biri olduğunu söyler. En iyi on gitar solosunu seçmeye çalıştığımız yazıyı okumanızı öneririz.

Grup, 1975’te Golden Earring ve 1976’da The Rolling Stones’la turne yapmıştır.

Lynyrd Skynyrd perform on stage in Rotterdam, Netherlands, 16th October 1975. L-R Allen Collins, Ronnie Van Zant, Gary Rossington. (Photo by Gijsbert Hanekroot/Redferns)
Uçak Kazası

Grup 17 Ekim 1977’de ‘Street Survivors’ adındaki albümü piyasaya sürmüştür. Albümün yayınlanmasından üç gün sonra grup yeni turneye çıkmaya hazırlanırken, Greenville, Güney Karolina’dan LSU, Baton Rouge, Louisiana’ya uçan Convair 240 mekanik problemler yaşamaya başladı ve uçak Mississippi yakınlarına düştü.

Bu uçak kazasında grubun vokalisti Ronnie Van Zant, gitaristi Steve Gaines, back vokali Cassie Gaines hayatını kaybetti. Grubun bazı üyeleri de ağır yaralandı.

Bu uçak kazası üzerine grup dağılmaya karar verdi. 1987’ye kadar bazı grup üyeleri başka adlar altında müzik icra etmeye devam ettiler.

Renuion

1987’de Lynyrd Skynyrd bir araya gelmeye karar verdı. Kazadan kurtulan Gary Rossington, Billy Powell, Leon Wilkeson ve Artimus Pyle ve eski gitarist Ed King grubu tekrar kurdu.

Uçak kazasında ölen vokalist Ronnie Van Zant’ın yerine kardeşi Johnny Van Zant geçti.

Grup üzerindeki lanet bir türlü kalkmak bilmedi. Grubun kurucularından ve gitaristlerinden Allen Collins grup bir araya gelmeden hemen önce 1986’da bir trafik kazası geçirdi. Allen Collins trafik kazasında kız arkadaşını kaybetti ve kendisi bel altından felç kaldı. Collins felç kaldığı için prodüktörlük yaptı.

Ancak Collins 1989’da verem hastalığına yakalandı ve bir sene sonra hayatını kaybetti.

Grup bir araya gelmesinden itibaren birkaç albüm çıkardı. En son çıkardıkları albüm olan ‘God & Guns’ 2009’da piyasaya sürüldü.

2021 itibariyle grubun ilk kurucuları arasından hayatta kalan tek bir isim var. O da Gary Rossington. Kendisi halen grupla beraber turnelere çıkmaktadır. Kurucular arasında yer alan Ronnie 1977’de, Allen 1990’da, Bob 2015’te, Larry 2019’da hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: