twenty one pilots’ın Kısa Hikayesi

twenty one pilots ilk halini lise arkadaşları vokal ve piyanoda Tyler Joseph, basgitar ve back vokalde, Nick Thomas ve bateride Chris Salih ile birlikte 2009’da aldı. Grubun ilk stüdyo albümü ‘Twenty One Pilots’dan sonra Nick Thomas ve Chris Salih grupta gelecek görmedikleri için gruptan ayrılırlar yerlerine bateride Joshua Dun gelir ve Tyler Joseph bas-gitar da çalmaya başlar.

İkili ikinci stüdyo albümü ‘Regional At Best’ ile birlikte Ohio çevresinde elde ettiği ün ile beraber yapım şirketi Fueld By Ramen ile anlaşır. Ancak şirket albümün kalitesini yeterli görmediği için bazı şarkıları çıkartıp yeni şarkılar ekler ve eski güzel şarkıların daha kaliteli kayıtlarını alarak 2013’de ikinci resmi stüdyo albümü ‘Vessel’ yayımlanır.

‘Vessel’ın elde ettiği başarı da ‘Car Radio’, ‘Trees’, ‘Migraine’ ve ’House of Gold’un katkısı büyüktür. Grup elde ettiği büyük başarı ve seri konser turlarından sonra yayımladığı birkaç EP’den sonra. 3. Stüdyo albümleri ‘Blurryface’i yayımlar.

Grubun büyük sükse getiren ve dünyaca ünlü şarkıları olan ‘Stressed Out’, ‘Ride’, ‘Tear In My Heart’ ve ‘Lane Boy’u da içeren albüm henüz yapım şirketi tarafından yayımlanmadan grubun kurucu üyesi Tyler Joseph tarafından sızdırılır. Bunun çok büyük bir satış veya itibar kaybı olacağı düşünülebilir ancak grubun hayranları tarafından büyük destek alan bu eylem aynı zamanda albümün popülaritesini de arttırıp satışlarda patlama yaratmıştır.

‘Blurryface’den ‘Stressed Out’ 2 defa, single ‘Heathens’ ise bir defa Grammy ödüllerine aday gösterilmiştir. ‘Stressed Out’ en iyi pop/duo performansı dalında Grammy kazanmıştır. Josh Dun ve Tyler Joseph gençlik günlerinin hatırına ödülü almaya pantolonsuz çıkmışlardır.

Grammy ödül kabulü videosu:

twenty one pilots 2016 yılında da Suicide Squad adlı film için ‘Heathens’ adlı bir şarkıda yayımlamıştır kısa sürede ünlenen şarkı grubun konserlerinin vazgeçilmezlerinden biri olmuştur. Aynı zamanda ‘Mutemath’ isimli grupla birlikte 5 şarkısının yeni versiyonlarını kaydedip yayımlayan grubun 11 Temmuz 2018’e kadar yayınlayacağı son kayıdı olacaktır.

twenty one pilots yıllar boyu aralıksız çıktığı turneler, albüm kayıtları ve röportajlardan yorulup ‘Tour De Colombus’ adlı Ohio turunun sonunda bir ‘hiatus’ ilan etti.  11 Temmuz 2018’de yeni albümleri ‘Trench’i iki yeni single ile duyuran twenty one pilots 5 Ekim 2018’de çıkardığı ‘Trench’ ile 4. Stüdyo albümlerini yayımladı.

Grup 2020’de çıkardığı tekli ‘Level of Concern’ ile birlikte müzik hayatına devam etmektedir.

twenty one pilots:

One thought on “twenty one pilots’ın Kısa Hikayesi

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: