Cem Karaca

Tam adıyla Muhtar Cem Karaca 5 Nisan 1945’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk Rock, Anadolu Rock, alternatif Rock ve protest müziğin Türkiye’deki öncülerindendir. Kariyeri boyunca Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan gibi gruplarla çalışmalar gerçekleştirmiştir. Birçok grubun da prodüktörlüğünü yapmıştır.

İlk grubunu 1963’de Dinamikler adı altında kurdu 18 yaşında kurduğu bu grupta çoğunlukla dönemin Rock yıldızlarından ve Elvis Presley gibi sanatçılardan şarkılar okurdu. Aynı yılın sonlarında Dinamikler dağıldı ve Cem Karaca ve Bekledikleriniz adlı yeni bir grup kurdu. Ancak babası oğlunun sanatla ilgilenmesine karşıydı konserlerinde Cem Karaca’yı yuhalayacak kadar ileri gitmiştir. Kısa süre dağılan bu gruptan sonra ise Cem Karaca ve Jaguarlar adlı bir grup kurdu. Bu grupla beraber dönemin popüler yarışmalarından Altın Mikrofon’a katıldılar ancak ön elemeyi geçemediler. 1965’de ilk evliliğini yaptı ve aynı yıl askere Antakya’ya gitti. Orada Anadolu kültürüyle tanışan Cem Karaca, Âşık Mahzuni Şerif ve Erzurumlu Emrah gibi isimlere hayranlık duymaya başladı.

Askerden dönüşte Apaşlar adlı gruba katılan Cem Karaca bu grupla da Altın Mikrofon’a katıldı, yarışmada Erzurumlu Emrah’ın Emrah adlı şiirinin bestelenmiş halini seslendirdiler ve ikincilik ödülünü aldılar. Ancak Apaşlar birinci olan gruptan daha çok ilgi gördü. Cem Karaca ve Apaşlar, 1968’de Almanya’ya gidip Ferdy Klein Orkestrası ile 45’likler kaydetti. Bu dönemde Soyarslan şarkısı “Resimdeki Gözyaşları”, Karaca’nın Emrah’tan sonraki ikinci hit parçası oldu. Daha sonra yine Apaşlarla İngilizce ve Almanca 45’likler kaydetti. Avrupa turnesine çıktıktan sonra 1969’da grup içinde yaşanan anlaşmazlıkların ardından grup dağıldı.

Bu dönemden sonra Grup Bunalım adlı grubun menajerlik ve prodüktörlüğünü yapmaya başladı. Grup Bunalım’ın ilk ve tek 45’liği olan “Yeter Artık/Taş Var Köpek Yok”da hem prodüktörlük hem şarkı yazarlığı yaptı. Plağı Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz. Bu 45’likten sonra işi bırakan Karaca Grup Bunalım’ın bateristini de alıp Kardaşlar adlı yeni bir grup kurar.

Kardaşlar Cem Karaca’nın eski grup arkadaşlarından Grup Bunalım’ın bateristi Hüseyin Sultanoğlu ve Apaşlar’ın bas gitaristi Seyhan Karabay ile kuruldu. 1970’in Kasım ayında en ünlü 45’liklerinden  “Dadaloğlu/Kalender”i yayımladı. Daha sonra 1971’de de 4 tane 45’likleri mevcut.

Daha sonra Seyhan Karabay ile yaşanan anlaşmazlıklardan ötürü Cem Karaca Kardaşlar’dan ayrıldı ve ünlü Anadolu Rock grubu Moğollar’a katıldı. Aynı zamanda bu dönemde Moğollar’ın gitaristi de Kardaşlar’a katılmıştır.

Cem Karaca ve Moğollar ilk defa Kasım 1972’de sahne aldılar ve 1973’de beraber ilk 45’likleri olan “Obur Dünya / El Çek Tabip” yayımlandı. Grup asıl başarısını ise bir yıl sonra kaydedilen “Namus Belası” ile kazandı. Bu kayıttan sonra Cahit Berkay çalışmalarına Fransa’da devam etmek istedi, ancak Cem Karaca Türkiye’de kalmak isteyince yollar ayrıldı.

Moğollar’dan ayrıldıktan sonra Dervişan adlı gruba katılan Cem Karaca 1975’de siyasi görüşünü ilk açıkça belli eden şarkı olan başyapıtı “Tamirci Çırağı”nı yayımladı. Daha sonra yine siyasi protesto şarkılardan oluşan  “Mutlaka Yavrum/Kavga” adlı 45’liği yayımlandı. “Kavga” içerdiği sözler nedeniyle TRT’de yayımlanmadı. 1980 darbesi öncesi 1977’de artmaya başlayan gerginlikte siyasi protesto şarkıları nedeniyle iyice bir halk figürü olan Cem Karaca ilk LP’si ‘Yoksulluk Kader Olamaz’ı yayımladı. Bu albümden sonra 1978’de çıkardıkları ‘1 Mayıs’ adlı albümden sonra yollar ayrıldı.

1978’de Edirne ve Ardahan illerinden esinlenerek Edirdahan adlı grubu kurdu. Sadece bir 45’lik yayımladılar. ‘”Safinaz” adlı bu tekli ilk şarkısı “Safinaz” ile tarihe geçmiştir. Türkiye’nin ilk Rock operası olan bu şarkı 18 dakikalık süresiyle büyük ilgi toplamıştır.  Şarkı alt sınıftan Safinaz adlı bir kızın kötü yola düşmesini anlatıyordu. Cem Karaca, 1979’da Londra’daki dünyaca ünlü Rainbow Arena’da konser verme başarısını da gösterdi.

1979’da grup dağıldı ve Cem Karaca ilk solo albümünü yayımladı. Bu dönemde Almanya’ya taşındı ve orada çoğu Nazım Hikmet şiirlerinden oluşan albümü ‘Hasret’i yayımlandı. 1980 darbesinden sonra Cem Karaca Türkiye’deki mahkemelerce ‘1 Mayıs’ adlı plağı yüzünden albümün yapımcısı ve menajeriyle birlikte yargılanıyordu. Bu dönemde babasını kaybeden Cem Karaca babasının cenazesine de katılamamıştır.

12 Eylül 1980 darbesi sonrası Cem Karaca yargılanmak üzere yurda çağırıldı Cem Karaca ek süre istedi ancak ek süre bitiminde geri dönmeyeceğini açıkladı 6 Ocak 1983’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı.

Almanya’da biri Almanca olmak üzere iki albüm çıkardı. Ancak ‘Bekle Beni’ adlı albümü Cem Karaca’nın Türkiye’de yasaklı olması sonucu çok satmadı. Almanca albümü ise Almanya’da beğeni topladı.

1985’de Cem Karaca dönemin başbakanı Turgut Özal’la görüşerek Türkiye’ye dönmek istediğini belirtti, daha sonra Münih’de yapılan ikinci bir görüşmenin ardından Cem Karaca’nın Türkiye’deki arama ve yargılanma kararları kaldırıldı. Ve vatandaşlıktan çıkarıldığı davadan beraat ederek vatandaşlığı geri verildi.

29 Haziran 1987’de Cem Karaca Türkiye’ye geri döndü, aynı yıl ‘Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar’ albümünü çıkardı. Bu albüm o senenin en çok satan albümlerinden biri oldu. 1988’de bu albümü ‘Töre’ takip etti. Bu albüm sonrası Cem Karaca, yasaklı olduğu TRT ekranlarına da çıkmaya başladı.

Cem Karaca, arkadaşları Uğur Dikmen ve Cahit Berkay ile birlikte ‘Yiyin Efendiler’ adlı albümünü yayınladı. Bu albümdeki “Oh be” şarkısında, kendisini “dönek” diye adlandıranlara cevap olarak “Ben döneksem döndüm diye memleketime / Döndüm baba döndüm işte oh be” diyerek cevap verdi. Temmuz 1990’da sözlerini kendi yazıp, bestesini Cahit Berkay’ın yaptığı “Kâhya Yahya” şarkısı ile Altın Güvercin’de en iyi şarkı ödülünü kazandı.

1992’nin sonlarına doğru ise yayımladıkları ‘Nerede Kalmıştık?’ adlı albümde yer alan “Islak Islak” ve yine bir siyasi protesto şarkısı olan “Raptiye Rap Rap”ı yayımladı. Albüm ve şarkılar büyük ilgi ve beğeni topladı. Bir süre müziğe ara veren Cem Karaca hayır ve yardım işlerine devam etti. Bu işlerin yanında müzik ve sinemada da yer aldı.

1999’da müziğe geri dönen Cem Karaca ‘Bindik Bir Alamete…” adlı albümünü yayımladı.

Son çalışmaları olan şarkıları ölümünden kısa bir süre sonra yayımlandı. Sanatçı 8 Şubat 2004’de çok sevdiği hayata veda etti. Ölümünden 3 yıl önce son eşi İlkim Karaca’ya yazdığı son notu buradan okuyabilirsiniz.

 Sanatçının anısına 2005 yılında Yavuz Bingöl, Edip Akbayram, Manga, Teoman, Deniz Seki, Volkan Konak, Haluk Levent, Suavi, Ayhan Yener ve Tuğrul Arseven tarafından yorumlanan Cem Karaca şarkılarından oluşan ‘Mutlaka Yavrum’ albümü yayımlandı. Albüm aynı zamanda daha önce yayımlanmamış bir İngilizce şarkı da içermektedir. Kaydedilip yayımlanmayan son şarkısı olan “Kara Gözlüm” de 2006’da Beyaz Show’da yayımlanmıştır, Beyaz Show’un o kısmını buradan izleyebilirsiniz:

Cem Karaca Türk ve Anadolu Rock müziğinin öncülerindendir, büyük usta hayatına; “Tamirci Çırağı”, “Bu Son Olsun”, “Bindik Bir Alamete Gideyoz Kıyamete”, “Ceviz Ağacı”, “Adsız”, “Deniz Üstü Köpürür”, “Bekle Beni”, “Namus Belası”, “Raptiye Rap Rap” ve “Sen de Başını Alıp Gitme” gibi adını sayamayacağım kadar çok şaheser bırakmıştır.

Cem Karaca’nın Spotify hesabına buradan ulaşabilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: