Eric Clapton ve “Layla”

Eric Clapton 30 Mart 1945 yılında Ripley, İngiltere’de dünyaya geldi. Clapton dünyaya geldiği zaman annesi henüz 16 yaşındaydı ve babası da 25 yaşında bir askerdi. Clapton çocukluk ve gençlik dönemini anneannesini annesi ve gerçek annesinin üvey babasını kendi babası sanarak geçirdi. Daha sonra kız kardeşi sandığı annesi bir başka Kanadalı askerle evlenip evden gitti. Eric Clapton anneannesi ve anneannesinin ikinci eşi tarafından büyütüldü.

Eric Clapton ilk gitarını 13. doğum gününde hediye olarak aldı bir Alman yapımı akustik Hoyer idi. Lakin çalması zor ve çok pratik bir gitar olmadığı için kısa zamanda ilgisini yitirdi ancak 2 yıl sonra tekrar çalmaya başladı ve gitarda kısa sürede ustalaştığını söyleyebiliriz.

Bir süre kendi kendine gitar öğrendikten sonra, 1962’de blues sanatçısı David Brock ile birlikte bazı küçük mekânlarda çalmaya başladı. Bu ikilinin ardından ilk grubu olan The Rooters’a katıldı 1963’ün başında ise ayrıldı ve 7 konserliğine Casey Jones & The Engineers’a katıldı.

The Yardbirds ve Eric Clapton

Asıl profesyonel kariyerine ise modern blues’un belki de ilk grubu diyebileceğimiz The Yardbirds’de 1963’ün sonlarında başladığını söyleyebiliriz. 1965’e kadar The Yardbirds’de kaldı. Eric Clapton’ın en bilinen lakabı olan ‘Slowhand’ ise The Yardbirds’le bir performansı sırasında telinin kopmasının ardından teli değiştirmesinin çok uzun sürmesinden kaynaklanıyor.

Eric Clapton 1964’de The Yardbirds’le birlikte blues ve rock tarihinin en büyük sahnesi Royal Albert Hall’da ilk kez sahneye çıktı, o günden beri bu sahnede 210’dan fazla kez çalarak Royal Albert Hall’da en çok performans sergileyen sanatçı olmuştur. Çoğu sanatçının en büyük hayali veyahut başarısı olan bu sahnede çalmayı Clapton ‘Evimin oturma odasında çalmak gibi’ diye nitelendirmektedir.

Eric Clapton 1965’de The Yardbirds’den ayrılır ve yerine daha sonradan Led Zeppelin’in gitaristi olacak Jimmy Page’i önerir ve Jimmy Page gruba katılırken yanında Jeff Back’i de getirir böylelikle The Yardbirds kendi başına 3 efsanevi gitaristin doğuşuna önayak olmuştur.

Clapton, The Yardbirds’den ayrıldıktan sonra 1965’de John Mayall & the Bluesbreakers’a katılır, ancak birkaç kayıt yaptıktan aylar sonra ayrılır. 1966’da ise en çok bilinen grubu olan ve ününü katlayan Cream’e katılır.

1967’lerin başında Jimi Hendrix’in de ünlenmesiyle meşhur hale gelen blues/rock türünün en önemli ve sürekli kıyaslanan iki gitaristinden biri olmuştur, ancak bu rekabet ikili arasındaki dostluğa engel olmamıştır. Eric Clapton, Jimi Hendrix’in ölümünden sonra gitarı bırakmayı bile düşünmüştür.

Cream günlerinde ünlü SG’siyle Eric Clapton

Cream ile birlikte “White Room”, “Sunshine Of Your Love”, “Stormy Monday” gibi başarılı eserler ürettikten sonra ünlenmesinin yanı sıra Gibson Les Paul Standart (daha sonraki adıyla SG) gitarıyla birlikte elde ettiği nam-ı değer “woman tone”’la dinleyicilerine duvarlara “Clapton is God” yazdıracak seviyeye kadar gelmiştir. Grup aşırı alkol ve uyuşturucu kullanımı nedeniyle aralarında çıkan kavgaların ardından 1969’da dağılmıştır.

Yine 1969’da Blind Faith, Delaney And Bonnie And Friends ve John Lennon’ın Plastic Ono Band adlı gruplarda çalmıştır. 1970’de ise kendi kurduğu gruplardan biri olan Derek and the Dominos’a katılmıştır. Başyapıtı olan “Layla” ile birlikte “Bell Bottom Blues”,”Have You Ever Loved A Woman?”, eski dostu Hendrix’in “Little Wing”i ile birlikte “I Looked Away” gibi şarkılarla başarısına devam etmiştir.

“Little Wing”’in kaydından iki gün sonra Jimi Hendrix’in ölüm haberini alan Eric Clapton yıkılır ve albümün çıkışını takip eden turne iptal edilir ve Derek and the Dominos üyeler arasında çıkan ego kavgaları sonucu dağılır. Derek and the Dominos’dan sonra Eric Clapton solo kariyerine devam eder.

Jimi Hendrix ve Eric Clapton

Solo kariyerine halen devam eden Eric Clapton’ın başyapıtları arasındaysa “Wonderful Tonight”, oğlunun erken ölümü sonrası yazdığı “Tears In Heaven”, bir J.J. Cale cover’ı olan “Cocaine”, bir Bob Marley cover’ı olan “I Shot The Sheriff” ve “Riding With The King” gösterilebilir.

Büyük bir J.J. Cale, Robert Johnson ve B.B. King hayranı olan Clapton, J.J. Cale ile bir canlı albüm olan ‘Live in San Diego’ın yanı sıra beraber kaydettikleri ‘The Road to Escondido’, Robert Johnson’ın şarkılarının kendi yorumlarını çaldığı ‘Me and Mr. Johnson’ ve B.B. King’le kaydettiği ‘Riding With The King’ ile birlikte hem sanatçılara olan hayranlığını hem de kendi müzikal dehasını çok iyi öne sürmüştür.

Eric Clapton müzik kariyeri boyunca birçok klasikleşmiş şarkının görünmez kahramanlarından biri olmuştur. Yer aldığı bazı kayıtların arasında The Beatles – While My Guitar Gently Weeps, The Rolling Stones – Brown Sugar, Sting – It’s Probably Me ve John Lennon – Cold Turkey gösterilebilir.

Eric Clapton’ın “Layla”sından biraz daha bahsetmek gerekebilir. Hikâye olarak Fars hikâyesi olan Leyla ve Mecnun’a dayanan eser, bir arkadaşının Clapton’a Mecnun’un Leyla’ya yazdığı mektupları gösterip hikâyeyi anlatmasıyla başlar. Ünlü prodüktör ve müzisyen Duane Allman “Layla”nın meşhur gitar girişini Albert King’in “As The Years Go Passing By” parçasının vokal bölümünde geçen bir kısmını alıp hızlandırarak gitarda çalar ve o dönemki grup tarafından çok beğenilip devam ettirilip kayıt edilir. Şarkıyı eski dostlarından The Beatles’ın gitaristinin eşi Pattie Boyd’a olan aşkının bir göstergesi olarak yazar. Pattie Boyd bu şarkıyı ilk dinleyişini şöyle anlatır: “Eric beni bir koltuğa oturttu ve plakçalara bir plak koydu, çalan şarkı “Layla” idi karşımdaki koltuğa oturup dizlerini gövdesine çekip şarkı bitene kadar beni izledi, o an şarkının bana yazıldığını anlamıştım.”

Bir dönem aşkını bastırmak için Pattie Boyd’un kız kardeşiyle çıkan Eric Clapton birkaç defa Pattie Boyd’a açılır ancak o dönemki eroin bağımlılığı yüzünden teklifini reddeden Boyd, Clapton’ın terapiye girip uyuşturucuyu bırakmasının ardından Harrison’dan ayrılmayı kabul eder. Boyd da daha önce George Harrison’ın The Beatles’dan elde ettiği yükün altında ezildiğini hissettiğini belirtir.

1974’de George Harrison’dan ayrılan Boyd, 1979’da Eric Clapton’la evlendi ve ikilinin George Harrison’la arkadaşlığı devam etti. Ancak 1987’de alkolizmle gelen şiddetli geçimsizliğin ardından Pattie Boyd Eric Clapton’ı terk etti ve 1989’da boşandılar.

Kariyerine “Layla”, “Wonderful Tonight”, “Sunshine Of Your Love”, “Cocaine”, “Riding With The King”, “Tears In Heaven” ve “Stars, Strays and Ashtrays“ gibi başyapıtlar sığdıran Eric Clapton bugün halen solo kariyerine devam etmektedir.

Sanatçının Spotify hesabına buradan erişebilirsiniz:

“Layla”nın bir performansını da buradan izleyebilirsiniz:

2 thoughts on “Eric Clapton ve “Layla”

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: