Stevie Ray Vaughan (SRV)

SRV Kimdir?

Stevie Ray Vaughan (SRV), 3 Ekim 1954’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Dallas Texas’da dünyaya geldi. 7 yıl süren kısa süreli kariyerine büyük başarılar sığdıran SRV blues ve Rock müzik türlerinde büyük etkiler bırakmıştır.

7 yaşında gitar çalmaya başlayan SRV 1972’de liseyi bırakarak Austin’e taşındı ve orada yerel mekânlarda sahne almaya başladı. Austin’de David Bowie tarafından keşfedilen SRV daha sonra Epic Records ile sözleşme imzaladı. 1980’lerde grubu Double Trouble ile bir dizi televizyon programına çıkan SRV ününü kazanmış oldu. Büyük bir Jimi Hendrix hayranı olan SRV onun gibi gitar çalabilmesiyle de ünlenmiştir. Başının arkasında, gövdesinin arkasında ve dişleriyle tıpkı Hendrix gibi gitar çalabilmektedir. Double Trouble’ın SRV’nin gölgesinde kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Kariyeri boyunca birçok Jimi Hendrix şarkısı cover’layan SRV, konserlerinde de bu şarkılara yer vermiştir. İlk albümünü 1983’de ‘Texas Flood’ adı altında yayımlayan SRV, ilk başarılı şarkılarından olan “Pride And Joy”, “Texas Flood” ve “Mary Had A Little Lamp”i de yayımlamış oldu. Daha sonra 1983’de 2 ve 1984’de bir tane olmak üzere iki canlı konser albümü yayımladı.

1984’de ‘Couldn’t Stand The Weather’ adlı albümüyle başarısına devam eden SRV; bir Jimi Hendrix şarkısı olan “Voodo Child (Slight Return), “Tin Pan Alley (AKA Roughest Place In Town)”, “Cold Shot” ve yine bir başka Jimi Hendrix şarkısı olan “Little Wing” adlı şarkılarıyla da başarısına devam etmiştir.

1985’de ‘Soul To Soul’ ile diğerleriyle aynı başarıyı yakalayamayan bir albümün ardından, 1986’da iki, 1987’de iki ve 1989’da da iki tane canlı albüm olmak üzere toplam 6 canlı albüm daha yayımlar.

Bu döneme kadar alkol ve uyuşturucu bağımlılığı problemi olan SRV, 1979’da bir polis tarafından kokain kullanırken yakalanması sonucu bu bağımlılıkları bırakmak için bir dizi çaba sarf eder ancak başarılı olamaz. Vaughan’da 6 yaşında babasının içkilerini çalarak başlayan bu bağımlılık en üst seviyesinde günde bir 100’lük viski ve 7 gram kokaine kadar yükselmiştir. Bu biyolojik olarak tam bir bağımlılıktır.

Vaughan’ın daha sonra belirttiğine göre insan gördükçe ağlayacak kadar büyük bir bunalım olmuş ve onun için cehenneme dönüşmüştür. Bir noktada aşırı alkol alımı nedeniyle yaşadığı susuzluktan yoğun bakıma kaldırılmıştır. Daha sonra 1986’da girdiği rehabilitasyon sonucu alkol ve uyuşturucuyu bırakmıştır.

Bağımlılıklarını bıraktıktan sonra eşiyle ayrılan Stevie Ray Vaughan, Double Trouble ile son albümünü kaydeder ancak kendisine göre bağımlılıklarını bıraktığı için eskisi kadar güzel performans sergileyemediği bu albüm başarısız olmuştur.

Double Trouble ve SRV’nin son albümü ‘In Step’ yayımlandıktan 9 ay sonra Eric Clapton ile çıktıkları turnenin ardından hava alanına helikopterle hareket eden Stevie Ray Vaughan içinde bulunduğu helikopterin kalktıktan kısa bir süre sonra, yoğun sisten dolayı, bir kayak merkezi alanına çarpması sonucu 35 yaşında hayatını kaybetti. 27 Ağustos 1990’da yaşanan bu olaydan 4 gün sonra gerçekleşen cenaze törenine Jeff Healey, Charlie Sexton, ZZ Top, Colin James, Stevie Wonder, Bonnie Raitt ve Buddy Guy gibi isimler katılmıştır. Sanatçının mezar taşında İngilizce çevirisiyle “Bize verdiğin bütün sevgiler için teşekkürler” yazmaktadır.

Steve Ray Vaughan’ın yol arkadaşı olan gitarı “Number One” ise şu anda Bob Bullock Texas State History Museum’da sergilenmektedir. Bir Fender Stratocaster olan gitar orijinal üretim olup parçaları sonradan birleştirilmiştir. Boyun bölgesi 1962, gövdesi ise 1963 yapımı olup üstündeki pickup’lar ise 1959 modeldir. SRV kısaltmasını da bu gitarın önündeki çıkartmadan almıştır. Aynı zamanda Stevie Ray Vaughan alışılmışın dışında alt 3 telde “.013”” model, üst 3 telde ise “.018” model tellerden aldığı telleri kullanmaktadır. Normal şartlar altında blues/Rock türünde kullanılması çok zor olan bu teller çok kalın olması nedeniyle parmakları da yormaktadır.

Stevie Ray Vaughan, Jimi Hendrix gibi gitar çalabilmesinin yanında yazdığı şarkılar ve doğaçlama yeteneğiyle de ün kazanmıştır. Buddy Guy, Albert King ve Eric Clapton gibi dönemin ve günümüzün büyük sanatçılarından da takdir toplamıştır.

1999’da Albert King ile stüdyo kayıtlarından oluşan bir albüm de yayımlanmıştır. Buradan dinleyebilirsiniz.

Stevie Ray Vaughan’ın Eric Clapton, Buddy Guy, Jimmie Vaughan, ve Robert Cray ile çaldığı bu kayıt sanatçının ölümünden bir gün önce kaydedilmiştir.

SRV’nin Spotify hesabına buradan erişebilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: